Virgin Galactic İlk Uzay Gemisini Gösterdi; Ticari Seyahatler 2009 'da Başlıyor

'Hava ve Deniz Taşıtları' forumunda UquR tarafından 21 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Virgin Galactic İlk Uzay Gemisini Gösterdi; Ticari Seyahatler 2009 'da Başlıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Virgin Galactic İlk Uzay Gemisini Gösterdi; Ticari Seyahatler 2009 'da Başlıyor

  İnsanoğlu her zaman bilinmeyene, ulaşılması zor olana ilgi duymuştur. Uzay da tüm gizemi ve bilinmezlikleri ile biz insanların bilmek, görmek ve keşfetmek istediği en önemli başlıklardan biri olarak geçmişten bugüne tazeliğini ve gündemdeki yerini korumuştur. Soğuk savaş yıllarında Amerika ve Sovyetler Birliği arasında yaşanan uzay yarışı etkilerini Apollo 13 gibi filmlere bile yansıtırken günümüzde bazı Avrupa Birliği ülkeleri ve Çin'de dahil olmak üzere özellikle G8 olarak bilinen ve ekonomik olarak en büyük 8 ülke uzay yolu maceralarına bir şekilde dahil olmuş durumda. Mars üzerinde yeni bir yaşam alanı kurmak gibi en azından şimdilik "ütopik" görünen fikirler bilim insanları tarafından tartışıladursun ticari uzay gezileri 2009 yılında başlayacak gibi gözüküyor.
  [​IMG]SpaceShipTwo; kanatlar dik pozisyonda
  [​IMG]Fırlatma resimde gördüğünüz WhiteKnightTwo kod adlı ana gemiyle başlayacak sonra tahmin ettiğiniz gibi ayrılma gerçekleşecek​
  Geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleştirilen ve SpaceShipTwo gemisine can verecek olan Azot tabanlı roket motorunun deneme çalışmaları sırasında oksitlenme ile ilgili gerçekleştirilen olağan testler sırasında yaşanan patlama sonucunda Scaled Composite firmasında çalışan 3 kişi hayatını kaybetmiş 3 kişi de ağır yaralanmıştı. Bu üzücü olay ilk ticari uzay aracı ile ilgili soru işaretlerini de gündeme taşırken Rutan ve Brenson ortaklığının şefkini ise kırmadı. Virgin Galactic firması yaptığı açıklamalarında güvenliğin öncelikli amaçları olduğunu ifade ederken planlanan takvimde herhangi bir değişiklik olmadığı ve William Shatner'in SpaceShipTwo gemisi ile deneyim yaşayacak ilk insan olacağı belirtiliyor. Ayrıca Shatner yaptığı açıklamasında sağsalip gidip geleceğinden emin olduğunu belirtti.
  Özellikle güvenlik ile ilgili testler ve çalışmalar bir yana uzay uçusunun en az herhangi bir sıradan taşımacılık faliyeti kadar riskli olduğunu da belirtmeye gerek yok sanırız. Her ne kadar insanoğlu bugün gelinen noktada sahip olduğu yüksek teknoloji ile pek çok sorunun üstesinden gelebiliyor olsa bile özellikle değişken şartlar göz önüne alındığında yapılacak uzay seyahati ile ilgili ikinci bir "Houston, problememiz var" durumuna karşı %100 garanti verebilmenin zor olduğunu da kabul etmek gerekiyor. Virgin Galactic firması 200 yolcunun şimdiden rezervasyon yaptırdığını iddia ederken firma patronu bay Branson açıklamasında ilk 100 yolcudan sonraki 400 yolcu için peşinatın 100.000$'a düşeceğini söylüyor ve fiyatın kişi başı 20.000$'a kadar gerilemesini umuyor.

  Yapılan projeksyonlara göre, 2.5 saat sürmesi planlanan uzay uçuşu çerçevesinde yolcular 68 mil kadar yukarıya tırmanıp resmi uzay hudutları içerisine girecekler. İlgili görselde de görüldüğü üzere hareketli kanatlara sahip olan SpaceShipTwo atmosfer dahilinde genel görünümü itibariyle herhangi bir VIP uçağından çok çok farklı göünmezken kanatlarının dikey konuma geçmesi ile birlikte sahip olduğu yüksek teknolojiyi tarif eden bambaşka bir kimliğe bürünüyor ve özellikle kanat hareketleri ile bize Geleceğe Dönüş filmlerinin asıl başrol oyuncusu olan DeLorean'i de bir noktada hatırlatmıyor değil. 2009 yılı içerisinde başlaması planlanan uzay seyahatlerinin tamamının Upham, New Mexico'dan başlayacağı bildiriliyor. Kim bilir belki seneler sonra Taksim dolmuş durağında "uzaya bir iki, ayakta yolcu kalmasın" türü sahnelere de tanık olabileceğiz...
  __________________
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Virgin Galactic İlk Forum Tarih
1949 Model Kaiser Virginian Resimleri Tuning 8 Ocak 2012
Dj Tarkan Virgin Club 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 12 Kasım 2010
Kalbimin Tek Sahibi Kitap Özeti - Virginia Henley Kitap Özetleri & E-Kitaplar 5 Kasım 2010
Granit ve Gökkuşağı Kitabı - Virginia Woolf Kitap, Resim ve Dergi 30 Haziran 2010
Virginia Tarzı Dana But Tarifi Etli ve Sulu Yemekler 25 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş