Virüslerin Yararları ve Zararları Nelerdir

'Genel Sağlık' forumunda SeLeN tarafından 10 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Virüslerin Yararları ve Zararları Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Virüslerin Yararları nelerdir,
  Virüslerin zararları nelerdir,

  Hepatit B, Hepatit C, CMV, grip, soğuk algınlığı, suçiçeği, uçuklar virüslerin neden olduğu hastalıklar arasında sayılmakla birlikte en yaygınlarıdır. Virüslerin neden olduğu daha ciddi rahatsızlıklar ise Ebola, AIDS, çiçek gibi örneklere sahiptir. Ebola virüsü kanamalı ateşe neden olmasıyla bilinir. Virülans, virüslerin hastalık yapma becerisine verilen isimdir.

  Virüsler hastalığı çeşitli şekillerde meydana getirebilirler. Bunlardan bir tanesi hücrenin lizis (parçalanma) ile öldürülmesidir. İnsan gibi çok hücreli canlılarda çok fazla miktarda hücre ölürse canlı da bundan etkilenir. Homeostaz (vücut dengesi ) bozulması virüslerin sebep olduğu başlıca sorunlardandır. Bazı virüsler nispeten zararsız olarak canlı içinde yaşamlarını devam ettirirken bazıları çok ciddi hastalıklara neden olabilir. Zararsız olan virüslere örnek herpes simpleks virüsüdür. Bu virüs uçuk çıkartmaktadır. Bunlar vücutta inaktif olarak sürekli bulunur. Bazıları ise girdikleri hücrenin uygun olmadığını görüp çoğalamazlar ancak kendilerini hücrenin genomuna sokarak varlıklarını devam ettirirler. Onkojenik virüsler bu yol ile hücrede meydana getirdikleri değişim sayesinde hücrenin çoğalmasını organizma kontrolünden çıkartır ve tümör oluşturarak daha sonrasında ölüme neden olabilir.
  Ancak virüslerin iyi yanları da vardır. Moleküler ve hücresel biyolojide virüsler hücrelerin işlevlerini anlamak için kullanılırlar. DNA replikasyonu, transkripsiyon, RNA işlenmesi, translasyon, protein taşınması, immünolojik olaylar gibi mekanizmaların anlaşılması virüsler sayesinde mümkün olmuştur.

  Burada genetikçiler istedikleri geni hücrelerin içine sokabilmek için virüsleri kullanır. Burada virüsler gördükleri taşıyıcı görev ile “vektör” adıyla anılır. Kanser tedavisi ve gen terapisinde kullanılan bu yöntem ayrıca bir hücrenin yabancı bir bileşiği üretmesini sağlamak veya bir genin genoma dahil edilmesinin etkisini araştırmak için uygundur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Virüslerin Yararları Zararları Forum Tarih
Virüslerin Yararları ve Zararları Hakkında Bilgi Genel Sağlık 14 Mart 2011
Bakterilerin ve Virüslerin Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir Genel Sağlık 8 Mart 2014
Virüslerin Yapısı ve Özellikleri Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 9 Ocak 2012
Virüslerin Ömrü Ne Kadardır Konu Dışı Başlıklar 24 Kasım 2011
MSN Virüslerini Temizleme Yöntemi Msn Ve Mail Yardım 14 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş