virüslerin bulaşma yolları ve korunma teknikleri

'Spy ve Virüs Haberleri' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 10 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  virüslerin bulaşma yolları ve korunma teknikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Viruslerin bulasma yollari ve Korunma teknikleri

  Gerci virüs yazarlarının ne yapacagı belli olmaz ama, bilgisayar virusleri dosyalarda olur, dosyalara bulaşır; Simdiye dek hep öyle olmuştur. Bu .com veya .exe uzantılı calıştırılabilir bir dosya (program) da olabilir, bir Word belgesi de... Günün birinde bir Web sayfasından veya ilişiğinde dosya bulunmayan bir e-posta mesajından virüs bulaşmasını sağlayabilirler mi bilemeyiz ama, dediğimiz gibi virüsler halen dosyalarla bulaşıyor.
  Sisteminize bulaşması için de bu dosyayı acmanız veya calıstırmanız gerekiyor. Internet artık veri alıs verisi icin en cok kullanılan ortam oldugundan, Internet'ten bize ulasan dosyalarda virus bulunabilir. Zaten viruslerin en yaygin oldugu ortam internettir. Bazı dosyalarda, örnegin resim dosyalarında, virus olmaz diye hayaller kurmayın; bazı gozu acikvirus yazarları onu da dusunup baska bir dosyayı virus dosyasina benzer sekilde gosterebilmektedirler. Ama sonucta virusun sisteminize bulasması için viruslu dosyanın diskinize aktarılmıs olması yetmez, aktif duruma gecirilmesi gerekir. Bu yuzden e-posta ilisigindeki dosyaları acmadıgınız surece PC'nize virus bulasma ihtimali zayiflar.
  ------------------------------------------------------------------------

  Virusler cok cesitlidir, verilerinizi silen, hatta diskinizin dosya yapısını ve PC'nizin BIOS'unu bozan tehlikeli virusler bile vardır. Bazıları sadece yayılma amaclıdır, verilerinize zarar vermez ama ornegin her gonderdiginiz e-posta mesajına bir dosya seklinde eklenerek e-posta gonderdiginiz kisilere de bulasır. Bunlara solucan (worm) adı verilir.
  Bir de Truva atları (trojan) var. Bunlar ise sisteminize bulaşıp güvenlik açığı yaratırlar ve başkalarının sisteminize erişip verilerinizi okumasına ve verilerinize zarar vermesine yardımcı olurlar. Sonuçta hiçbirisi istenir şeyler değildir ve bunları en başta sisteminize sokmamak, girmişse de temizlemek için önlem almak gerekir.
  -------------------------------------------------------------------------
  Mutlaka ama mutlaka bir anti-virüs yazılımı kullanın. Bunların bazıları indirdiğiniz programları, hatta e-postalarınızı daha sisteminize iner inmez, siz açmadan kontrol ederler. Norton Antivirus, Antiviral Toolkit Pro (AVP), McAfee VirusScan gayet başarılı anti-virüs programlarıdır. Shareware sitelerinde 30 günlük demo sürümlerini de bulursunuz ama süreleri dolduğunda bir daha aynı Windows üzerinde çalışmadıklarından satın almanızı öneririz. Eger bu hosunuza gitmezse sistem tarihini 1 geri alarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Fakat biz size register etmenizi tavsiye ederiz.
  Güncel anti-virüs programlarının Live Update adı verilen güncelleme bileşenleri vardır. Yani bu bileşenleri Internet’e bağlıyken çalıştırdığınızda, üretici firmanın sitesinden yeni çıkmış virüslerle ilgili korumaları da indirip programınıza eklerler. Her gün yeni bir virüs çıktığını unutmayın ve anti-virüs yazılımlarınızı en az ayda bir kez güncelleyin.
  Anti-virüs yazılımlarınızı Live Update bileşenleri ile güncellemek size zor geliyor olabilir; öyle ya belki de yavaş bir sunucuya bağlanıp saatlerce sizi bekletiyordur. O halde en azından Tucows gibi Shareware arşivlerini tarayın. Bu arşivlerde popüler anti-virüs yazılımlarının DAT dosyaları, yani güncellemeleri bulunur; genelde de ayda bir yeni DAT dosyası çıkar. Kendi anti-virüs programınız için DAT dosyalarını en az ayda bir indirip kurun.
  Internet’te yeni tanıştığınız, yeterince tanımadığınız kişilerden dosya kabul etmeyin. Kötü niyetli bir kişi sırf size zarar vermek amacıyla yakınlık kurmak istiyor olabilir. Güvensizlik hiç hoş bir durum değil ama, burasi internet; yuzunu bile gormediginiz kisilerden size cesitli saldirilar gelebilir.
  Gelen eloktronik postalarınız, tanımadığınız bir kişiden, sizi ilgilendirmeyen bir mesajla gelmişse derhal silin. İlişiğindeki dosyayı açmaya teşebbüs bile etmeyin.
  Bedava yazılımlarınızı ismi iyi bilinen, güvenilir shareware arşivlerinden veya firma sitelerinden indirin. Bu kuruluşlar dosyalarını Web sitelerine koymadan virüs taraması yaparlar. Bunlara en iyi ornek http://www.download.com dur.
  Insallah baska bir yazımız da size bu konuyla ilgili daha detaylı bilgiler sunarız

   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylasim için tesekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - virüslerin bulaşma yolları Forum Tarih
Bakterilerin ve Virüslerin Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir Genel Sağlık 8 Mart 2014
Virüslerin Yararları ve Zararları Nelerdir Genel Sağlık 10 Kasım 2013
Virüslerin Yapısı ve Özellikleri Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 9 Ocak 2012
Virüslerin Ömrü Ne Kadardır Konu Dışı Başlıklar 24 Kasım 2011
Virüslerin Yararları ve Zararları Hakkında Bilgi Genel Sağlık 14 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş