Virüsün de sahtesini yaptılar

'Spy ve Virüs Haberleri' forumunda Dine tarafından 13 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Virüsün de sahtesini yaptılar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anti-virüs devinin ilginç virüs deneyi güvenlik firmalarını ayağa kaldırdı: İşte o deney ve sonrası.

  Geçenlerde Rus Kaspersky firmasının gerçekleştirdiği bir deney, güvenlik dünyasını karıştırdı. Kaspersky laboratuarlarında 20 EXE dosyası yarattı. Aslında tamamen zararsız olan bu dosyalardan 10 tanesine virüslerde sık görülen bazı özellikler ekledi. Ardından da bu dosyaları çevrim içi virüs tarama sistemi VirusTotal'a yükledi. Kaspersky'nin merak ettiği öncelikle VirusTotal'ın bu dosyaları virüs olarak tanımlayıp tanımlayamayacağıydı. İkinci soru ise başka anti virüs firmalarının da aynı tuzağa düşüp düşmeyeceklerdiydi.
  10 gün sonra Kaspersky aslında masum olan ve sadece VirusTotal'a yüklenmiş olan bu dosyaların 14 farklı anti virüs firmasının veri tabanlarında zararlı olarak etiketlenmiş halde bulunduğunu açıkladı. Bu açıklama üzerineyse güvenlik firmaları Kaspersky'nin pazarlama faaliyeti olarak rakiplerini kandırdığı gerekçesiyle ayaklandılar. En büyük tepkiyse doğal olarak VirusTotal'dan geldi.
  İspanyol kökenli VirusTotal, Kaspersky'yi sundukları servisi art niyetli bir şekilde kullandığı için suçladı. Aslında VirusTotal benzer durumlarla daha önce de karşılaştı. Buna benzer en büyük derdi ise virüs yazarlarının, hazırladıkları zararlı dosyaların kolay tespit edilip edilmeyeceğini test etmek için bilerek VirusTotal'a yüklemeleriydi.

  Rakipler çok kızdı...

  Fakat VirusTotal dışında bu tuzağa düşen diğer anti virüs firmaları da büyük tepki gösterdi. Hatta tuzağa düşmeyenlerden bile Kaspersky'ye eleştiriler geldi. Bu yöntemin etik olmadığını ve bilerek rakip firmaları kandırmaya çalışmasının ve ardından bunu reklam amaçlı kullanmasının doğru olmadığını söylediler.
  Kaspersky ise böyle bir niyetleri olmadığını, sadece bazı virüs tespit yöntemlerinin güvenilir olmadığını göstermek istediklerini söyleyerek kendisini savundu. Sadece dosyaların içerisindeki belli özellikleri inceleyerek bir dosyanın virüs olup olmadığını anlamaya yönelik yöntemlerin üstün körü bir tarama sonucunda gerçekleştiğini söyleyen Kaspersky yetkilileri, günümüzde artan tehditlerin daha detaylı incelemeler gerektirdiğinin altını çizdiler.
  Diğer yandan her gün yaklaşık 500 bin civarı yeni dosyayı tek tek taramak ve virüs olup olmadıklarını tespit etmek durumunda olan virüs firmalarının bu işlemi tamamlayabilmek için hızlı olmaları ve zaman zaman üstün körü denilebilecek daha basit yöntemler kullanmaları gerektiği de bir gerçek.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Virüsün sahtesini yaptılar Forum Tarih
Virüsler - Virüsün Anatomisi Konu Dışı Başlıklar 28 Şubat 2012
Anti-virüsünüz var, üstelik güncel. Ama... Spy ve Virüs Haberleri 10 Şubat 2010
Zimuse Virusüne dikkat. Spy ve Virüs Haberleri 30 Ocak 2010
12 ülkede domuz gribi virüsüne rastlandı Yurt Dışı Haberler 1 Mayıs 2009
Grip virüsünün korkunç direnci Genel Sağlık 24 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş