Veteriner ve Zooloji Terimleri - Yumuşakçamsılar Nedir?

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Veteriner ve Zooloji Terimleri - Yumuşakçamsılar Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yumuşakçamsılar
  Çok hücrelilerin (Metazoa), birincil ağızlılar (Protostomia) filumunun, vücutları boru, evcik ya da iki parçalı bir kabukla çevrili, ön uçlarında bir dokunaç çengeli taşıyan, gelişmelerinde başkalaşım gösteren, yosun hayvanları (Bryozoa) ve kolsu ayaklılar (Brachiopoda) olmak üzere iki büyük sınıfı bulunan bir dal.
  Lat.: Molluscoidea, molluscus: yumuşakça İng.: molluscoides Fr.: molluscoïdes Alm.: Muschelinge

  Biyoloji Terimleri Sözlüğü
  yumuşakçamsılar
  Çok hücrelilerin (Metazoa), birincil ağızlılar (Protostomia) filumunun, vücutları boru, evcik veya iki parçalı bir kabukla çevrili, ön uçlarında bir dokunaç çengeli taşıyan, gelişmelerinde başkalaşım gösteren, yosun hayvanları (Bryozoa) ve kolsu ayaklılar (Brachiopoda) olmak üzere iki büyük sınıfı bulunan bir dal.
  İng.: molluscoides

  Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
  yumuşakçamsılar
  (Molluscoidea), (Lat. molluscus=yumuşakça, Yun. eidos = biçim): Çokgözeli hayvanlardan birincil-ağızlılar (Protostomia) filumunun bir dalı. Vücutları boru, evcik ya da iki parçalı bir kabukla çevrilidir. Ön uçlarında bir dokunaç çelengi taşırlar. Gelişmelerinde başkalaşma vardır. Yosunhayvanları (Bryozoa) ve kolsu-ayaklılar (Brachiopoda) olmak üzere 2 büyük sınıfı. vardır.
  Lat.: molluscus İng.: molluscoides Fr.: molluscoîdes Alm.: Muschelinge

  Zooloji Terimleri Sözlüğü
   

Bu Sayfayı Paylaş