Vesvese İle İlgili Bir Hadis..

'Sünnetler & Hadisler' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 10 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Vesvese İle İlgili Bir Hadis.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Haram işlemeye niyet edip Allah’tan korktuğu için vazgeçen günaha girmez Bir hadis-i şerif meali:

  (Kalbe gelen kötü şey söylenmedikçe ve buna uygun hareket edilmedikçe affolur). [Beyheki]  İbadetleri yapıp ilmihal bilgilerini öğrenmeye çalışan kimseye Allah’ı ahireti inkâr gibi düşünceler gelmesi onun imansız olduğunu değil imanlı olduğunu gösterir. Meyveli ağaç taşlandığı,hırsız mücevher olan eve girmeye çalıştığı gibi şeytan da imanlı olanlara saldırır Hadis-i şerifte böyle vesveselerin,imandan olduğu bildirildi (Vesvese imanın tâ kendisidir) buyuruldu (Ramuz)  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:

  Kötü vesveselerin gelmesine sebep,imanın kâmil olmasıdır Çünkü hadis-i şerifte (Böyle vesveseler imanın olgun olmasındandır) buyuruldu. (1/182)  (Ey iman edenler şeytanın yoluna [ve vesveselerine] uymayın). [Bekara 208]  (Şeytanın izine yoluna tâbi olmayın,Muhakkak ki o size apaçık bir düşmandır Şeytan size,ancak kötülüğü fahşayı [hayâsızlığı dünyaya düşkün olmayı nefsin arzularının peşinde koşmayı] emreder) [Bekara 168-169].  (Şeytan sizi [Allah yolunda infak ederken] fakir olursunuz diye korkutur ve [sadaka vermemenizi] emreder) [Bekara 268].  (Şeytan onları [taşkınlığa meylettirip] hidayete uzak bir sapıklığa düşürmek ister) [Nisa 60].  (Şeytana itaat etmeyin o size açık düşmandır,diye size nasihat vermedim mi?). [Yasin 60]  (Şeytan şarap ve kumar ile aranıza düşmanlık ve kin bırakmak ister Sizi Allah’ı zikirden ve namazdan alıkoymak ister Siz bunlardan [ayıplarını zararlarını bildikten sonra] hâlâ sakınmaz mısınız?). [Maide 91]  ([Nefsine uyarak] Allahü teâlânın dininden yüz çevirenlere [dünyada] bir şeytan musallat ederiz.) [Zuhruf 36]  Hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:

  (Melekten gelen,ilham İslamiyet’e uygun olur Şeytandan gelen vesvese İslamiyet’ten ayrılmaya sebep olur). [Tirmizi]  (Allahü teâlânın rahmeti cemaat üzerinedir Şeytan Müslümanların cemaatine katılmayıp muhalefet eden kimse ile beraberdir) [DKulub]  (Sürüden uzak kalan koyunu kapan kurt,gibi şeytan da insanın kurdudur Bölünüp parçalanmaktan sakının cemaat halinde birleşin mescitlere koşun!). [Tirmizi]
  Vesveseden kurtulmak için dua
  İki dünya saadetini istemek
  Son nefeste iyman ile ölmeyi istemek

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Vesvese İle İlgili Forum Tarih
Şeytan ve Vesvese ile ilgili Hadisler Sünnetler & Hadisler 20 Şubat 2010
Her Türlü Zarardan Ve Şeytanın Vesvesesinden Korunmak İçin Okunacak Dua Dualarımız Dua paylaşımları 2 Mayıs 2012
Abdest Alırken Vesveselenmek Dini Sohbetler Dini Forum 13 Kasım 2011
Namazda ve Abdestte Şeytanın Verdiği Vesveseler Dinimizin Direği Namaz 23 Mayıs 2011
namaz kılarken vesvese Dinimizin Direği Namaz 16 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş