Verheugen, İsrail'e ayrıcalıklı muamele istedi

'Yurt Dışı Haberler' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Verheugen, İsrail'e ayrıcalıklı muamele istedi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Avrupa Yahudi Ajansı'nın haberine göre, İsrail ve AB arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50'nci yıl dönümü dolayısıyla Brüksel'de düzenlenen etkinlikte konuşan Verheugen, "AB için İsrail diğer ülkelerden farklı. Dünyada başka hiçbir ülkeyle bu ölçüde görünür ve görünmez bağlarımız yok. İsrail bizim tarihimizin, kültürümüzün ve hayatımızın parçası" dedi.
  AB'nin İsrail'in fiziki güvenliğini sağlayamasa da ekonomik ve siyasi ilişkileri en üst düzeye çıkarabileceğini belirten Verheugen, İsrail'le ilişkilerin Avrupa Ekonomik Alanı'na dahil olan ve AB ile üyelik müzakerelerini tamamlamasına rağmen kendi isteğiyle dışarIda kalan Norveç düzeyine ulaştırılmasını istedi.
  AB, binden fazla sivilin hayatını kaybettiği Gazze saldırısının ardından İsrail'le siyasi ve ekonomik ilişkileri üst düzeye çıkaracak ortaklık anlaşmasının imzalanmasını ertelemişti. AB'den kararını gözden geçirmesini isteyen İsrail, AB ile ortaklık anlaşmasını 2010'un ilk yarısındaki İspanya dönem başkanlığı sırasında imzalamayı umuyor.
  Bu arada AB, Gazze saldırısına ve uluslararası hukuku ihlal ederek Filistin topraklarında yeni yerleşim birimi inşaatlarına devam etmesine rağmen İsrail'e ticari ayrıcalıklar tanımayı sürdürüyor. AB ve İsrail arasında 2 hafta önce imzalanan tarımsal ürünlerin gümrük vergilerinden muaf tutulmasına yönelik anlaşmayla taze meyve ve sebzelerin yüzde 80'i ve işlenmiş tarım ürünlerinin yüzde 95'i gümrük vergisinden muaf tutuldu.
  İsrail, en büyük ticari ortağı olan AB pazarına yılda yaklaşık 1 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç ediyor. İsrail'in geçen yıl AB'ye toplam ihracatı ise 18 milyar dolara ulaştı.
  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Verheugen İsrail'e ayrıcalıklı Forum Tarih
Pentagon: İsrail'e yatırım ABD çıkarına Yurt Dışı Haberler 11 Haziran 2010
Obama'dan İsrail'e soğuk duş Yurt Dışı Haberler 25 Mart 2010
Gül'den İsrail'e akşama kadar mühlet Haber Arşivi & Gündem 13 Ocak 2010
Obama'dan 'yayılmacı' İsrail'e eleştiri Yurt Dışı Haberler 18 Kasım 2009
TÜrkİye'den İsraİl'e nota Haber Arşivi & Gündem 15 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş