Vergi nedir - Kimler Vergi Verir - Vergi Çeşitleri

'İktisat' forumunda SeLeN tarafından 16 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Vergi nedir - Kimler Vergi Verir - Vergi Çeşitleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kdv neden ödenir - Neden kdv öderiz.

  Vergi nedir?
  Vergiyi kısaca devletin gerçek ve tüzel kişilere yüklediği ekonomik yükümlülük, olarak açıklayabiliriz. Devletin bizlere yani vatandaşlara yüklediği bu ekonomik yükümlülüğün asıl işlevi, devlet harcamalarını karşılayarak yol, su, elektrik, sağlık gibi altyapı hizmetlerini sağlayabilmektir. Vergi ödemenin en temel ilkelerinden biri, toplumsal sınıf farkı tanımadan tüm vatandaşların bu görevi yerine getirmeleridir.

  Kim, ne kadar vergi öder?
  Devletin belirlediği vergileri öderken, vergi ödeyen kişilerin, kamu hizmetlerinden yararlanma düzeyi kesinlikle göz önünde bulundurulmaz, bu tamamen kişilerin ödeme gücüyle orantılı bir paylaşımdır. Yani, A ile B’nin devletten yararlandığı hizmetler kesinlikle göz önünde bulundurulmamaktadır. Vergiler ödenirken devlet, sadece vatandaşlarının gelir düzeyine bakar ve kişilerin ödeme gücüne bağlı olarak bir ödeme sistemi geliştirir. A’nın aylık gelirinin B’den daha fazla olduğunu düşünürsen A, B’ye oranla devlete daha fazla vergi ödeyecektir.
  Vergilendirmenin asıl işlevleri nelerdir?
  Devlete kaynak yaratarak, yatırım ve harcamalarını karşılanmasını sağlar. Büyümeye katkıda bulunarak, gelir ve servet paylaşımını düzenler. Devletin sağlamakla yükümlü olduğu sağlık, güvenlik gibi temel hizmetleri ve altyapı hizmetlerinin gerçekleşmesini sağlar.
  Vergi türleri nelerdir?
  Vergiler, dolaylı vergi ve dolaysız vergi olarak genel bir şekilde ikiye ayrılır.
  Dolaylı vergi; kişilerin devletten bir hizmet almaları veya bir malı satın almaları sonucunda meydana gelir. Örneğin; oturduğun semtin marketinden aldığın çikolata ve meyve sularını alırken bile, devlete belli bir oranda vergi ödersin. Bu vergileri, K.D.V. ve Tekel vergisi olarak da sayabilirsin.
  Dolaysız vergi ise, ticaret ile uğraşanların kazandıklarından veya bir iş yerinde ücretli olarak çalışan memur ve işçilerin ücret ve maaşlarından kesilen vergidir. Bir örnek gerekirse, anne veya babanın çalıştığı iş yerlerini düşünebilirsin. Devlet, anne ve babanın her ay aldığı maaşın belirli bir oranı kadar vergi alır. Devlet, bu vergileri çalışan ve maaşı olan her vatandaşından keser.
  Vergi ödemenin yararları nelerdir?
  Aynı ülkede yaşayan, devletin sunduğu hizmetlerden yararlanan vatandaşlar olarak hepimizin devlete vergi ödemesi gerekir. Bu ödediğimiz vergiler ile devlet bizlere çeşitli olanaklar sağlamaktadır. Devlet, vatandaşlarının çok daha rahat yaşayabilmesi için, biz vatandaşlardan aldığı vergiler ile halkına çeşitli kullanım olanakları yaratır. Bu olanakları, eğitim aldığın okulu yaptırmak, kullandığın suyu veya televizyon seyredebilmen için harcadığın elektriği evine getirmek olarak sayabiliriz. Vergi ödemek, bir ülkede yaşayan her vatandaşın en kutsal görevlerinden biridir. Devletin de bu vergilerden topladıklarıyla en iyi şekilde hizmet sunması da, vatandaşlarına karşı yerine getirmesi gereken en önemli görevlerden biridir.

   

 2. zor çıkan bir site zor buldum değerini bildim :D
   

 3. evet çook işime yarada sağolun (y)
   

 4. güzeldi zor buldum valla ama o kadar da zor olmadı
   

 5. Cok güzel hemen yazdm :)
   

 6. hiç işime yaramadı yeterince bilgili deyil
   

 7. çok iyi abi ya bu arada lakabım reyizz
   

 8. güzel bi sita rakadaşlarımada tavsiye edicem
   

 9. bence güzel yani ne diyim yararlndım sosyal ödevi için
   

 10. sorunun cevabını bulamadım
   

 11. ellerine sağlık cok güzel olmuş kısa ve öz;)
   

 12. kiler vergi verir yazmıyor:oops:
   

 13. çok teşekkürler
  sayenizde ödevimi yapabildim
  :):):)
   

 14. çok güzel olmuş hemen defterime yazdım:):)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Vergi nedir Kimler Forum Tarih
Vergi kaçırmanın ülke ekonomisine zararları kısaca nedir Muhasebe 11 Mart 2014
Vergi vermenin önemi nedir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Vergi Vermenin Önemi Nedir Kısaca Eğitim Bilgileri 27 Ocak 2014
Vergi Nedir Vergi Çeşitleri Nelerdir Muhasebe 20 Kasım 2013
Bilgisayarlı muhasebe ve vergi uygulaması elemanın görevleri nedir Meslekler Rehberi 23 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş