"Vergi borçları yapılanmasında vade 24 ay olmalı"

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 25 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  "Vergi borçları yapılanmasında vade 24 ay olmalı" konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANKARA (ANKA) – TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Maliye Bakanlığı tarafından vergi borçları için getirilen son düzenlemenin 18 ay değil 24 ay olması gerektiğini belirterek, “Vergi borcu yapılanmasında vade en az 24 ay olmalıdır. Sosyal Güvenlik Prim affında uygulanan sistemin vergi affında da aynı şekilde uygulanarak gecikme zammı ve gecikme faizlerinin bir kısmı silinmelidir” dedi.

  TESK Başkanı Palandöken yaptığı açıklamada, küresel ekonomik kriz nedeniyle Maliye Bakanlığı tarafından vergi borçlarına ödeme kolaylığı getirilmesine yönelik gelişmelere değindi. Esnaf ve sanatkarların uzun zamandır beklediği vergi borçlarına ödeme kolaylığının çıkarılmak üzere olmasının memnuniyet verici olduğunu ifade eden Palandöken, “Ancak ekonomistlere göre Türkiye küresel krizin etkilerini 2009 yılında daha ağır yaşayacak. Bu nedenle 18 aylık taksitlendirme en az 24 aya çıkarılmalı. En önemlisi sosyal güvenlikte olduğu gibi vergi borçlarında da birikmiş gecikme zammı ve gecikme faizlerinin bir kısmı silinmelidir” dedi.

  -"GELİR VERGİSİ KANUNU ERTELENMELİ"-

  Palandöken, cari açık, dış borç ve ekonomik büyüme gibi makro ekonomik göstergelere bakıldığında 2009 yılında risklerin oldukça yüksek olduğuna dikkat çekerken, çıkarılacak yeni Gelir Vergisi Kanunu'nun 2010'a ertelenmesi gerektiğinin altını çizdi. Böyle bir dönemde yeni vergi kanunu çıkarmanın son derece riskli olacağını söyleyen Palandöken, “Vergi kanunları ekonomiden bağımsız düşünülemez. Vergiler ve ekonomi aynı bütünlük içinde ele alınmalıdır. Ekonomik koşullar dikkate alınmadan çıkarılan kanunların başarılı olma şansı yoktur” dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Vergi borçları yapılanmasında Forum Tarih
Doğrudan vergi ne demek kısaca Muhasebe 23 Nisan 2014
Vergi vermenin önemiyle ilgili kısa kompozisyon Eğitim Bilgileri 13 Nisan 2014
Vergi kaçırmanın ülke ekonomisine zararları kısaca nedir Muhasebe 11 Mart 2014
Vergi vermenin faydaları nelerdir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Vergi vermenin önemi nedir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş