Verem tedavisinde çalışan personel risk altında

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 3 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Verem tedavisinde çalışan personel risk altında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANKARA (ANKA)- Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, halk arasında verem olarak bilinen Tüberküloz tedavisinde çalışan sağlık personelinin yüksek mesleki risk düzeyiyle çalıştığını belirterek, sağlık çalışanlarının hastalığa yakalanma riskinin Türkiye ortalamasının iki katı fazla olduğunu söyledi.

  Veremle mücadele konusunda ülkemizde halen gerek toplumsal bilinç, gerekse kurumsal politikalar noktasında sorunların devam ettiğini kaydeden Sağlık-Sen Başkanı Kaçar, ülkemizde son yıllarda bu hastalıkla mücadelede önemli gelişmeler gözlendiğini ancak, yetersiz personel ve denetim nedeniyle, hastaların tedavi sürecinin takibinde sorunların devam ettiğini belirtti.

  -"HASTALAR HASTANEDEN KAÇIYOR"-

  Verem haftası dolayısıyla açıklama yapan Sağlık-Sen Başkanı, hastalıkla mücadelede toplumsal bilinci artırmaya yönelik eğitimlerin gerek hasta ve yakınlarını gerekse sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde yoğunlaştırılması gerektiğini de dile getirerek, "Hastalığı reddeden, hastaneden kaçan vakalar günümüzde de sıkça rastlanmaktadır. Bu tür hastaların tecridini sağlayacak imkanlar yetersizdir. Eksik veya düzensiz ilaç kullanımından kaynaklanan veya tedaviden kaçan hastalar, toplum sağlığı açısından büyük risk oluşturmaktadır" şeklinde konuştu.

  -"VEREM TEDAVİSİNDE ÇALIŞAN PERSONELE MESLEK HASTALIĞI TAZMİNATI ÖDENMELİ"-

  Tüberkülozun sağlık çalışanları açısından bir meslek hastalığı olarak kabul edilmesi gerektiğini dikkat çeken Kaçar, bu tedavi ünitelerinde çalışan sağlık çalışanlarının hastalığa yakalanma oranının Türkiye'deki ortalamanın iki katı olduğunu belirterek şunları söyledi:
  "Bu birimlerde çalışan sağlık personeli özlük hakları bakımından mesleki riskleriyle örtüşen imkanlara sahip değildirler. Verem Savaş Tedavi Merkezleri özellikli birimler statüsüne alınarak Döner Sermaye ödemelerinden riskli birimler için öngörülen oranlardan faydalandırılmalıdır. Ayıca dolayı Tüberküloza yakalanan sağlık personeline meslek hastalığı tazminatı ödenmelidir. Hastalığa yakalanan sağlık personelinin, tedavi sürecinde raporlu kaldığı dönemlere ilişkin döner sermaye gelirleri kesintisiz ödenmelidir.

  -TÜBERKÜLOZ HASTALIĞINA İLİŞKİN VERİLER-

  Sağlık-Sen açıklamasında yeralan Sağlık Bakanlığı verilerine göre; Dünya'da 2 milyar insan (Dünya nüfusunun üçte biri) tüberküloz mikrobu taşıyor. Bu insanların yüzde 10'u yaşamlarının bir bölümünde hastalığa yakalanacağı tahmin ediliyor. Her yıl hastalığa 9 milyon kişinin yakalandığı tahmin ediliyor. Çoğu Asya, Afrika ve Latin ülkeleri olmak üzere veremden her yıl yaklaşık 1.6 milyon insan ölüyor. Türkiye'de ise 2007 verilerine göre kayıtlı 21 bin 663 verem hastası bulunuyor. Hastaların yüzde 73'ünde Akciğer Tüberkülozu bulunuyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Verem tedavisinde çalışan Forum Tarih
Cüzzam şarbon verem kangren kolera hastalıkları nedir Genel Sağlık 15 Nisan 2014
Nezle Grip Verem Kızamık Çiçek Gibi Hastalıklardan Nasıl Korunabiliriz Genel Sağlık 2 Şubat 2014
Verem Haftasıyla İlgili Kompozisyon Örneği Makaleler-Denemeler 4 Ocak 2014
Verem Haftası Ne Zaman Tarihi Eğitim Bilgileri 4 Ocak 2014
Verem Savaş Eğitimi Haftasıyla İlgili Şiirler Şiirler 4 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş