Verem savaş haftası ne zaman tarihi

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Verem savaş haftası ne zaman tarihi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  verem savaş haftası,
  verem savaş haftası ne zaman,
  verem savaş haftasının tarihi

  VEREMLE SAVAŞ EĞİTİMİ HAFTASI

  Ocak ayının ilk haftası verem savaş haftası olarak değerlendirilir. İnsanların sağlığı için en tehlikeli hastalıklardan biri de veremdir. Verem hastalığına halk arasında ince hastalık, tıp dilinde tüberküloz denir.

  Yurdumuzda veremle savaşmak, kişilerin vereme yakalanmasını önlemek, hasta olanları sağlığa kavuşturmak amacı ile Verem Savaş Dernekleri kurulmuştur.Verem Savaş Dernekleri; halkı verem tehlikesine karşı uyarır. Onları bu konuda aydınlatır. Hastalanmamak içi neler yapılması, nelerin yapılmaması konusunda bilgi verir.

  Bulaşıcı bir hastalık olan verem mikrobunu Robert Koch adında bir Alman doktoru bulmuştur. Onun için verem mikrobuna Koch Basili denir.

  Bu mikrop insan vücuduna solunum ve sindirim yoluyla girer. Çabuk fark edilip önlem alınmazsa vücudu kemirir, zayıflatır. Ölüme neden olur.


  Mikroplar hangi organa yerleşirse hastalık o organın adı ile anılır. Akciğer veremi, kemik veremi, gırtlak veremi, deri veremi, ilik veremi.. gibi.

  Verem, insandan insana, hayvandan insana geçer. En yaygın olanı akciğer veremidir. Tıp bilimi ilerledikçe verem mikrobunu yok edici ilaçlar yapıldı. İnsanları bu hastalıktan korumak için aşılar bulundu. Verem aşısına B.C.G. aşısı denir.

  Verem aşısı ülkemizde ilk kez 22 Aralık 1952 tarihinde yapılmaya başlanmıştır. Bu aşıyı sağlık kuruluşlarında bütün insanlar ücretsiz olarak yaptırabilir. Zaman zaman kent, kasaba ve köylerde B.C.G. aşı kampanyaları açılır, aşı yapılır. Bu aşı okullarda öğrencilere de uygulanır.


  B.C.G. aşısı yapıldığında verem mikropları vücudumuza girse de bizi hasta etmezler. Son yıllarda verem hastalığı ile yapılan savaş başarıya ulaşmış, hastalık önemli ölçüde azalmıştır.


  Veremli hastaların sanatoryum denilen verem hastanelerinde iyileştirilmelerini sağlar. Ayrıca zayıf yapılı, kolaylıkla vereme yakalanabilir kişilerin prevantoryum denilen dinlenme yerlerinde bakımlarına yardımcı olur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Verem savaş haftası Forum Tarih
Verem Savaş Eğitimi Haftasıyla İlgili Şiirler Şiirler 4 Ocak 2014
Verem Savaş Eğitimi Haftasıyla İlgili Yazı Örneği Eğitim Bilgileri 10 Ağustos 2013
Veremle Savaş Eğitimi Haftası İçin Şiirler Şiirler 2 Ocak 2013
Veremle Savaş Eğitimi Haftası Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 2 Ocak 2013
Veremle Savaş Haftası Şiir Şiirler 21 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş