Verem Hangi Yollarla Bulaşır - Verem Cinsel İlişkiyle Bulaşır

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 30 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Verem Hangi Yollarla Bulaşır - Verem Cinsel İlişkiyle Bulaşır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Verem Hangi Yollarla Bulaşır - Verem Cinsel İlişkiyle Bulaşır

  Uzun yıllar,verem mikrobunun hemen her yolla ve kolayca bulaşabildiği sanılmıştır. Bugün bile,bulaşmanın,hastaların balgamlarından toza toprağa karışan basillerin inhalasyonu (solunması) ya da hastalarla aynı kap-kacağı kullanmakla olduğu inancı hayli yaygındır.


  Tüberküloz basilinin akciğerlere yerleşip çoğalabilmesi için akciğerin en uç noktalarına kadar ulaşması gerekmektedir. Bu uç noktalara ulaşmayan,ağız ve burnun iç yüzeylerinde ve bronşlarda tutulan basiller çoğalamamakta ve dışarı atılmaktadır. Bu uç noktalara geçiş yolları son derece dar olduğundan buralardan toz toprak gibi büyük partiküllerin geçmesi de mümkün olmamaktadır. Toz ve toprakla bulaşmayı imkansızlaştıran bir faktör de basillerin gün ışığından çok çabuk etkilenmeleridir. Bulaşma pratik olarak yalnızca,damlacık çekirdeği tabir edilen ve hastaların öksürük ve aksırıklarıyla meydana gelebilen, aerosol şeklindeki parçacıkların üzerindeki basillerle olmaktadır. Hafiflikleri nedeniyle uzun süre havada asılı kalabilen bu parçacıkların üzerindeki basiller güneş ışığı giren bir ortamda 1-2 saat içersinde ölürler,güneş ışığı girmeyen loş yerlerde ise (sinema,bar,cezaevi koğuşları vs.. ) uzun süre canlı kalabilirler.


  Damlacık çekirdekleri yalnız öksürük ve aksırıkla meydana gelebilmektedir. Bu nedenle öksürük bulaşma açısından en çok dikkat edilmesi gereken bulgudur.


  Öksürük akciğer tüberküloz olgularının % 75‘ inde bulunmaktadır. Öksürmeyen hastaların pratik olarak bulaştırıcı olmadıkları kabul edilmektedir.


  Meme tüberkülozlu ineklerin kaynatılmadan içilen sütlerinden de bulaşma olabilmektedir. Bu tür bulaşma nadir olup veremle savaşta hiçbir önceliği olmayan sindirim sistemi tüberkülozuna neden olmaktadır.


  Verem Cinsel Yolla Bulaşmaz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Verem Hangi Yollarla Forum Tarih
Cüzzam şarbon verem kangren kolera hastalıkları nedir Genel Sağlık 15 Nisan 2014
Nezle Grip Verem Kızamık Çiçek Gibi Hastalıklardan Nasıl Korunabiliriz Genel Sağlık 2 Şubat 2014
Verem Haftasıyla İlgili Kompozisyon Örneği Makaleler-Denemeler 4 Ocak 2014
Verem Haftası Ne Zaman Tarihi Eğitim Bilgileri 4 Ocak 2014
Verem Savaş Eğitimi Haftasıyla İlgili Şiirler Şiirler 4 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş