Ventralis - Ventralis Balığı - Ventralis Balığı Hakında Bilgi

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Dine tarafından 16 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Ventralis - Ventralis Balığı - Ventralis Balığı Hakında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ventralis - Ventralis Balığı - Ventralis Balığı Hakında Bilgi


  [​IMG]


  Latince Adı: Ophthalmotilapia ventralis

  Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü’nün dalgasız kayalık bölgeleri

  Beslenme Biçimi: Otçul

  Davranış Biçimi: Erkekleri bölgecidir. Bölgelerine yaklaşan balıklara karşı çok serttir. Dişileri ise barışçıldır ve sürüler halinde bulunurlar.

  Kendi Türlerine Davranışı: Erkekler üreme dönemi aşırı agresifleşir.

  Yüzme Seviyesi: Taban - Orta

  Cinsiyet Ayrımı: Erkekler renk alırken dişiler gümüşi renkte kalır. Küçük renklenmemiş boylarda balıklar ventral yüzgeçlerine göre uzunlar erkek kısalar dişi olarak seçilebilir.

  Üreme: Ağızda kuluçka yapar. Erkeğin ventral yüzgecindeki sarı nokta dişiyi cezbeder dişi onu yumurta sanarak ağzına almaya çalışır. 3 hafta sonunda yavrular çıkar.

  Sıcaklık: 26 ° C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 300 litre.

  Su Sertliği: Çok Sert

  pH: 86–91

  Zorluk Seviyesi: 3

  Genel Yorum: Baskın erkek oldukça hareketli ve devamlı çiftleşme isteğindedir. Akvaryumda çok sayıda dişi olması önerilir. Dişiler ağzında yumurta varken de planktonik olarak beslendiğinden ara ara Artemia verilmelidir. Ventralis beslerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Ventralis'in otçul olduğudur. Spriluna ağırlıklı ara ara artemia gibi küçük canlılarla destekli otçul bir diet uygulanmalıdır.

  Aktavist Yorumları: 1) Erkekleri inanılmaz metalik renkleri ile kelebekleri andırırlar.Göğüs yüzgeçleri oldukça gelişmiştir.Bölge tutan erkekler kayalık ve kumluk alanlarda yalnız başlarına yaşarlar.Dişiler ve ergin olmayan erkekler ise açık sularda plankton toplarlar.Dişiler 15-25 arası yumurtayı ağızlarına alarak sürü halinde tam bir ay kadar kuluçkada dururlar.Kullanılan kum ise çok ince taneli olmalıdır.Sularının ısısı 24-26 derece PH 75-8 olmalıdır.Beslenmeleri ağırlıklı bitkisel olmalıdır.Yavruları çok hassas oldukları için besinlerine dikkat etmek gerekir.Boyları 15-18 cm ulaşabilir.Tanganyika cikletlerinin en güzel türlerindendir.

  2) Çok gösterişli balıklardır.Renklerini en güzel gösterdikleri saatler sabah saatleridir.İzlemeye doyamazsınız.Erkekler çoğu zaman çifleşmek ister.Akvaryumda kesinlikle 1 erkeğe 4 dişi düşmesine dikkat edilmelidir.Akvaryumda çok hareketlidirler.Erkekler bölge kavgaları yapabilir.Erkek akvaryumun bir köşesine geniş çaplı yuva kazar ve yuvasına yaklaşan erkeklere karşı agresiftir.Dişi ağzına tumurta aldıktan 15 gün sonra dişiyi yakalayıp yavruları bıraktırmak gereklidir.12 13 günlerde zaten yavruların yumurtadan çıkmış olduklarını görürsünüz.Sadece ot ağırlıklı yemler verihmelidir.Kesinlikle küçük akvaryumlarda beslenmemelidir büyük akvaryumlarda beslenmelidir.
   

Bu Sayfayı Paylaş