Venezuela Mutfağı /Venezuela Yemek Kültürü

'Dunya Mutfakları' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Venezuela Mutfağı /Venezuela Yemek Kültürü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Et, balık ve pirince dayalı bir mutfak


  [​IMG] Bir Güney Amerika Ülkesi olan Venezuela'nın mutfağı genelde et, balık ve pirince dayanır. Venezuela Mutfağı'nın en vazgeçilmez besin maddesi ise küçük siyah kuru fasulyedir.

  1000 km. uzunluğundaki kıyı şeridinden bol çeşitli balık ve deniz ürünleri elde edilen Venezuela'da, balık ve deniz ürünleri çok değişik şekillerde pişirilir. Özellikle çok güzel balık çorbaları yapılır.
  Venezuela halkı çok fazla pirinç ve siyah kuru fasulye tüketir. Özellikle kırsal kesimin beslenmesinde pirinç ve fasulye çok önemli bir yer tutar.
  Venezuela'da bol yetişen tropikal meyveler yemeklerde çok sık kullanılır. Özellikle kızartarak yedikleri muz ve ananas genelde temel yemeğin yanında servis yapılan bir yan yemektir. Venezuelalılar muz yapraklarını da yemek pişirmekte kullanırlar. Su geçirmeme özelliği olan bu yaprakların içine mısır ununu su ile hamur yaparak incecik sürerler ve üstüne et, balık veya tavuk eti koyarak yaprağı sararlar. Daha sonra kaynayan suda pişirdikleri bu yemek özellikle Noel zamanında yenilen giriş yemeğidir. Bazı yörelerde yaprağı yumurta ve nohutla doldurup sararlar.
  Venezuela'da patates çok tüketilir. Tatlı patates gibi patatesin değişik türlerinin de yetiştiği Venezuela'da halk patatesle çok değişik ve lezzetli yemekler yapar.
  Venezuelalılar çok miktarda mısır da tüketirler ve mısır unu ile değişik bir ekmek yaparlar. İçine tuzsuz bir nevi lor peyniri koydukları bu ekmeğe "Arepa" derler. Taze olarak yapıp tükettikleri Arepa'yı sabah kahvaltıda yedikleri gibi, öğleyin de ortasından ikiye bölüp, arasına et, tavuk veya balık koyarak yerler.
  Venezuela Mutfağı İspanyol, İtalyan ve Fransız Mutfaklarından çok etkilenmiştir.
  Venezuelalılar genellikle sabah kahvaltısında hafif yerler. Kahvaltı, ekmek, tereyağı ve reçelden ibarettir. Tabii yanında ünlü kahvelerini içerler.
  Eskiden en önemli öğün olan öğle yemeği, kadının çalışma hayatına girmesi ile değişmiş ve bir sandviç veya hafif bir yemekle geçiştirilen bir öğün haline gelmiştir.
  Günümüzde akşam yemeği Venezuelalıların en önemli öğünüdür. Venezuelalılar bu öğünde 3 çeşit yerler, çorba, ana yemek ve tatlı. Ana yemek genellikle, et, sebze ve pirinçten oluşur

  Kaynak
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Venezuela Mutfağı Venezuela Forum Tarih
Venezuela Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 2 Temmuz 2012
Venezuela'nın Tarihi Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 28 Şubat 2012
Venezuelanın Yemek Kültürü Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 21 Haziran 2011
Venezuela Milli Marşı - Venezuela Ulusal Marşı Ülke Kültürleri 5 Ocak 2011
Venezuela Başkanı Hugo Chavez Oyunlara Yüklendi Oyun Haberleri 20 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş