Venedik Bilgileri Resimleri Fotoğrafları- Romantik Mekanlar İtalya Venedik

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda UquR tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Venedik Bilgileri Resimleri Fotoğrafları- Romantik Mekanlar İtalya Venedik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Venedik Resimleri Fotoğrafları- Romantik Mekanlar İtalya Venedik


  VENEDİK

  Gondolların kanallarda yüzüşü ile büyü gibi bir şehir.


  [​IMG]


  VENEDİK BİLGİLERİ

  Uçuş süresi : 3 saat (İyi yolculuklar)
  Para birimi : Euro
  Saat farkı : Saatlerinizi 1 saat geri alın lütfen
  Resmi dil : İtalyanca
  Sıcaklık : Venedik'te ısı sonbahar ve ilkbahar aylarında 15 derece civarındadır. Yaz mevsimi çok sıcak değildir. Kış mevsimi oldukça soğuk geçer .
  Yüzölçümü : 457 kilometrekare
  Nüfus : Yaklaşık 393 400
  Vize : Schengen vizesi geçerlidir

  ÖNEMLİ TELEFONLAR

  Nasıl telefon edilir : 00+90+alan kodu+telefon numarası (Cep telefonlar çalışmaktadır.)
  Türk konsolosluğu : Venedik'te konsolosluk yok.Roma konsolosluğu, Adres: Vıa Palestro, 28 00185-Rome Telefon: ( 39-06 ) 494 -15- 47 . 446- 99- 32 . 446- 99- 33 Faks: ( 39-06 ) 494 -15- 26
  Telefon kodu : 39, Venedik'in şehir kodu : 41
  Ambulans : 118
  Polis : 113

  NEREYİ GEZSEK?

  Venedik için "Rüya Şehir" demek yanlış olmaz herhalde. Gondollarla yapılan geziler, büyüleyici köprüleri, kanalları, mimarisi, kendine has güzellikleri ile "Su Şehri'ne" hoş geldiniz.


  San Marco Kilisesi
  Herkesin hayatı boyunca en az bir kere olsun gitmeyi istediği bir şehirdir Venedik. Tarihi 5. yüzyıla dayanan şehir, 987 yılında "Dünya Kültür Mirası" olarak kabul edilmiş ve tamamen koruma altına alınmıştır.

  Venedik deyince ilk akla gelen gondol sefaları ise, turistik bir kavram gibi görünse de aslında bu Venediklilerin yaşam tarzıdır. Ulaşım için kullanmak zorunda oldukları bir araçtır. Gondolculuk ise, babadan oğla kalan şanlı bir meslektir.

  Venedik geziniz için öncelikle "San Marco Meydanı'nı" gezmelisiniz. Venedik'in kalbi burada atıyor sanki. Venedik'te yaşayan halkın ve turistlerin buluşma noktasıdır.

  [​IMG][/URL][/CENTER]


  San Marko Kilisesi(Altın Kilise): Kilisenin tavanında ki mozaiklerin altın tozundan yapılmış olması nedeni ile buraya "Altın Kilise" denilmektedir. Meydana adını veren kilisede ise haçlı seferleri sırasında alınan bronz atlar sergileniyor.

  [​IMG][/URL][/CENTER]


  Çan kulesi(Kampalin): Eğer Venedik'i birde tepeden görmek isterseniz, Çan Kulesi'ne çıkmalısınız. 99 metre olan bu kuleden Venedik'i seyretmek çok keyifli olacaktır.
  [​IMG][/URL][/CENTER]


  Rialto Köprüsü
  Rialto Köprüsü: Bu köprü, iki yakayı birbirine bağlamakla kalmanın dışında çok eğlenceli ve cıvıl cıvıl bir mekandır. "Antonio Da Ponte" adında bir mimar tarafından yeniden onarıldığında ortadan açılarak büyük deniz araçlarının geçmesi sağlanmış, yapımı sırasında köprüye dükkanlar eklenmiş ve şu günlerde de, bu dükkanlar çok gözde bir alışveriş merkezi haline gelmiştir. Ayrıca Rialto Köprüsü'nün üzerinden görünen Büyük Kanal manzarası da harikadır.


  [​IMG][/URL][/CENTER]


  Venedik'te hiçbir şey yapmasanız bile sıkılmadan rahatlıkla bir tatil geçirebilirsiniz. İllaki tarihi yerlerini gezmek, galerini görmek değil... bu şehrin huzuru, kargaşadan uzaklığı, romantizmi size en heyecanlı geçirdiğiniz tatilden bile daha keyifli gelecektir.  NE YESEK?

  Venedik'te nerede yemek yenir sorusuna kesinlikle cevabımız; "kanalın manzarası eşliğinde" olacaktır. Köprülerin üzerinde yürürken elinizde bir tost, gondolla dolaşırken bir sandviç... ne olursa olsun, ama manzaranız eksik olmasın. Mükemmel görüntüye kendinizi kaptırmak bir yana, mükemmel yemekler bir yana tabii ki. İtalya'da olduğunuza göre, Venedik'e özel olan çikolata ve capuccino keyfine ne dersiniz?

  Venedik usulü biftek, yanında enginar ya da ıstakoz, ahtapot ve balık gibi deniz ürünleri gerçekten lezzetli yemekleri arasındadır. Venedik'te, San Marko Meydanı'nda bir kahve yudumlayabilir ya da Venedik'in arka sokaklarında gezerken keşfedebileceğiniz bir lokantada yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.


  NE ALSAK?

  Venedik'te alabileceğiniz şey, tabiiki de maske... Size koleksiyon yaptıracak kadar özel bir zevk haline dönüştürebilecek olan, karnavallarda kullanılan farklı yüz ifadelerini simgeleyen renk renk farklı biçimlerde maskeler.

  Venedik'te alışveriş için sadece maske yok tabii ki... Rialto Köprüsü'nde bulunan birçok dükkanda hediyelik eşya satın alabilirsiniz. San Marko Meydanı'nda aradığınız her türlü şeyi bulabilirsiniz. Yalnız meydanda genel anlamda pahalı mağazalara vardır. Siz en iyisi Venedik'in dar sokaklarında bir keşfe çıkın ve burada bulunan dükkanlarda maskeler, küçük objeler, deri ve kristalden oluşan birçok ürünü satın alın.

  EĞLENCE ZAMANI

  Venedik eğlenebilmek için güzel mekanlar bulabileceğiniz hiç kuşkusuz. Meydanda bulunan kafelerde geçireceğiniz keyifli geceler sizi bekliyor. Venedik tatiliniz eğer özel bir güne denk gelirse hayatınızın en keyifli tatillerinden birini yaşayacaksınız demektir. Venedik, özel günler konusunda çok eğlenceli şehirlerden birisidir. Yolculuk tarihiniz eylül ayına denk gelirse, Venedik Film Festivali düzenleniyor. Ama asıl özel olan karnaval zamanlarıdır.

  Karnaval: Venedik Karnaval'ı en 500 yıldan bu yana yapılmaktadır. İnsanların maskelerle dolaşmalarının bir nedeni ise, sosyal statüleri ortadan kaldırarak eğlenmektir. Eğer havada sis varsa şanlısınız, çünkü; sabaha karşı kostümleri ile insanların gondolla gezi yaptıklarını izlemek büyüleyici bir görüntü olacaktır.

  [​IMG][/URL][/CENTER]


  Şubat ayında düzenlenen karnaval çok renkli ve çok eğlencelidir. Açık havada düzenlenen karnaval soğuğa rağmen rengarenk bir şölen gibi geçmektedir. San Marco Meydan'ı bir şölen alanına dönüşüyor. Bir yanda San Marco'nun görkemli kubbeleri, bir yanda Dükler Sarayı, bir yanda Kampanil(Çan Kulesi) ve kanalın durgun sularına yansıyan rengarenk kostümlerin görüntüsü eşliğinde adeta rüya gibi. Maskeleri mağazalarının haricinde karnaval zamanında bir çok yere rastlayabileceğiniz, seyyar satıcılardan satın alabilirsiniz. Zamanla bu maskelerin ifadelerinin ne anlama geldiklerini öğrendiğinizde, maske satın almak size daha çok keyif vermeye başlayacaktır.


  [​IMG][/URL][/CENTER]


  ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

  Venedik'te şehir içi ulaşım tabiiki de gondollar, botlar ve vaporetto adı verilen yolcu taşıma araçları ile yapılamaktadır. Venedik'in ana caddesi ise Grand Kanaldır.( Büyük Kanal) Kanalın çevresinde bulunan trafik levhaları sizi şaşırtmasın, burası nede olsa Venedik'in otoyolu olduğu için kanallarında bir kurala, düzene ihtiyacı vardır.

  Venedik'te ulaşım için iki seçeneğiniz var. Ya yürümek ya da vaporetto ile ulaşımınızı sağlamak.

  İç: San Marco Meydanı'nda capuccino iç
  Gör: Rialto Köprüsü'nden büyük kanalın manzarasın gör
  Gez: Arka sokaklarını gez
  Eğlen: Karnaval zamanı git ve renkli kostümlerde eğlen
  Satın al: Maske ve Kristal objelerden satın al
  Hayran kal: Gondol sefasında gördüğün Venedik'e hayran kal
   

 2. gül_üm

  gül_üm Üye

  Paylaşım için Teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Venedik Bilgileri Resimleri Forum Tarih
Venedik'in Tarihçesi Ülke Kültürleri 8 Mart 2012
Osmanlı - Venedik Savaşı Nedenleri ve Sonuçları Tarihi Bilgiler 14 Eylül 2011
Osmanlı-Venedik Savaşının Nedenleri Ve Sonuçları Nelerdir Tarihi Bilgiler 5 Eylül 2011
Osmanlı Venedik Savaşı 1463-1479 Tarihi Bilgiler 30 Mayıs 2011
Osmanlı-Venedik Antlaşması (1416) Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 15 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş