Velifera, Valifera (Poecilia velifera)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Velifera, Valifera (Poecilia velifera) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Velifera, Valifera (Poecilia velifera)

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]  [​IMG]

  Latince Adı: Poecilia velifera

  Habitatı ve Anavatanı: Orta Amerika kıtası Meksika Yukatan bölümü

  Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul. Su tabanındaki küçük canlılar ve yosunlar.

  Davranış Biçimi: Orta derecede agresif.

  Kendi Türlerine Davranışı: Bulunduğu akvaryumda sadece 1 erkek olması önerilir

  Yüzme Seviyesi: Orta - Yüzey

  Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha renkli ve üst yüzgeçleri daha gelişkindir. Erkeklerde gonopod bulunurken dişilerde bulunmaz.

  Üreme: Canlı doğum (Yumurtanın balığın karnından ayrıldıktan hemen sonra yırtılması ile)

  Sıcaklık: 25-28°C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkekler 12 cm, dişiler 18 cm.

  En Az Akvaryum Hacmi: 60 lt. İri boyutlara ulaşmaları için en az 300 litrelik tanklar gereklidir.

  Su Sertliği: Sert

  pH: 7.5-8.5

  Zorluk Seviyesi: 3

  Genel Yorum: Nehrin denize döküldüğü bölümlere yakın yaşadıkları için akvaryumlarının suyu acı olmalıdır. 50 litreye bir çay kaşığı tuz atmak hem acı su şartlarını sağlayacak hemde balığın mantara ve beyaz beneğe karşı dirençli olmasını sağlayacaktır. Akvaryumda 3 dişi 1 erkek olarak bakılmaları önerilir, 2 yada daha fazla erkek konulduğunda baskın olan erkek diğer verliferayı hırpalayabilir. Üremeleri diğer canlı doğuranlara göre biraz zordur, yavrular artemia ve toz yemle beslenebilir. Erkeklerin sırt yüzgeçleri kur döneminde balık için çok önemlidir, hacim olarak küçük akvaryumlarda balığın üst yüzgeci fazla gelişmez.


  Aktavist Yorumu: Merhaba arkadaşlar, veliferalar Murat Arkadaşımın da söylediği gibi bitkili akvaryumları severler, benim akvaryumum 400 litre, ilk zamanlar bu balıkları pek anlayamamıştım; ama zaman ilerledikçe onlarla iç içe oldum ve artık ne zaman ne istediklerini kendileri bana söylüyorlar. Şimdi sıkı durun bakın ben yavrularımı nasıl koruyorum..:)) Akvaryumumun içten 50 cm'lik bir bölümünü geniş delikli bir tül ile ikiye ayırdım ve 50 cm'lik alanı yavrular için hazırladım. Yetişkinlerin bölümüne tam tülün iki köşesine bitkiler yerleştirdim, ilk başlarda bu durumdan çok sıkılan dişiler 1 hafta sonra bu iki köşeyi mesken edindiler ve yavrulama gerçekleşeceği zaman bu köşeye gidip orda yavruluyorlar. Yavrulayınca hareketlenen yavrular anında tülden geçip diğer tarafa çıkıyorlar. Benim de onlarla uğraşma zahmetim bitiyor; ama yetişkin balıklar tülden diğer tarafa iştahla bakarak yiyemedikleri yavruları görünce sinir oluyorlar bu da ayrı bir zevk tabii... Bu yöntem en iyisi arkadaşlar. Bir de size şimdiye kadar kimsenin söylemediği bir bilgi; hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Akvaryumunuza 2 adet kolisa adlı yetişkin dişi koyun ve görün; kendi yavruları olmadığı halde nasıl koruyup ilgileniyorlar, yavruların yanına kimseyi yaklaştırmıyorlar. Şu an velifera akvaryumumda 4 adet kolisa ve 40 adet velifera var, bence sizler de deneyin. Bir keresinde yavrularımın birini kovalayan velifera tam yiyeceği sırada kolisanın saldırısına uğradı ve benim güzel kolisam yavruyu azına aldı ben yediğini sanarak hayretle bakarken benim güzel kolisam yavruyu ağzında güvenli bir bölgeye getirdi ve bıraktı hayretle kalmıştım ve ağlamıştım arkadaşlar!
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Canlı Doğuranlarla İlgili bir Makale
  Poeciliidae, Goodeidae, Hemirhamphidae
  Canlı doguranlar günümüzde en iyi bilinen ve akvaryum hobisi için milyonlarca yetistirilen tür balıklardır. Canlı doguranlar denince hemen akla Lepistes, Plati, Kılıçkuyruk ve Moli gibi balıklar akla gelir.

  Adi üstünde canlı doguran balıkların yavruları canlı olarak dogar. Yumurtalar annenin vücudunun içindeyken döllenir ve yumurtanın gelismesi ve yavrunun yumurtadan çıkması annenin vücudunda tamamlanır. Yavrular anne tarafından 'dogurulduktan' hemen sonra yüzmeye ve beslenmeye baslarlar.

  [​IMG] Çogu canlı doguranlar grup halinde yüzmeyi severler, bu yüzden ayni türden birkaç taneyi bir arada tutmak gerekir. Grupta disiler erkeklerden daha fazla olmalı yoksa erkekler disileri çok fazla kovalayıp (çiftlesmek için) onların yorulmalarına ve gücsüz düsmelerine yol acabilir. Akvaryumlarinin arka ve yanları sıkca bitkilendirilmis ve orta kısımında ise bolca yüzme mesafesi bırakılmalıdir. Bitkisel maddeler çogu canlı doguranın besin kaynaklarının onemli bir kısmını olusturur (Özellikle Molilerin).

  Bir disi ve bir erkek canlı doguranın bulundugu her akvaryumda bu balıklar ürerler. Canlı doguranlar genellikle akvaryumseverlerin ilk ürettigi balıklar arasındadir. Uretmek icin hamile balıgı ayırmak yeterlidir, isin geri kalan kısmını disi balık halleder.

  Eger karma akvaryumunuzda birkaç yavru yetistirmek istiyorsanız, akvaryumcularda satılan canlı doguran uretme kutularından alabilirsiniz. Bunlar plastikten yapılmıs küçük iki kompartmanlı su yuzeyinde duran kutulardır. Ana hucreye hamile canlı doguran konur ve dogum yaptıgında yavrular deliklerden ikinci kompartmana inerler ve anne tarafından yenilmeden kurtulurlar. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus yavrular dogumdan birkaç saat sonra iyice hareketlenince bir yolunu bulup tekrar ana hücreye girip annelerine yem olabilirler, bu yüzden hamile balıgı hücreye koyduktan sonra devamlı dogumun yapılıp yapilmadigini kontrol etmek lazımdır ve dogum biter bitmez anne balıgı hücresinden çıkarın. Iri canlı doguranlar bu hücrelerden hic hoslanmazlar. Özellikle velifera gibi turleri bu hücrelere koyarsanız hemen hemen her seferinde yavruların ölü dogmasina neden olursunuz.

  Diger dogal üretme yolu ise hamile balıgı kendi küçük, çok bitkilendirilmis (fazla yapraklı bitkilerle) bir akvaryuma koyarak, burada dogum yapmasini beklemektir. Bu yöntemle hem hamile balık daha sakin olur hemde benim deneyimlerime dayanarak daha fazla yavru kurtaracagınızdan eminim. Ayrıca bu akvaryumda yavrularıda büyütebilirsiniz.

  Ayrıca arada sırada (tabii bu akvaryumunuzunda baska ne tür balıklar olduguna bakar) karma akvaryumunuzdan yeni dogmus yavruları kurtarabilirsiniz. Yavrular dogdukları zaman yumurtlayan balıkların yavrularına nazaran daha gelismis ve iri olduklarından beslemede hiç zorluk çekilmez. Canlı doguran yavruları hazır toz yavru yemlerini veya iyice ufalanmis pul yemleri rahatlıkla yer ve gelisirler.

  Belli basli canli doguranlar:
  Kılıçkuyruk (Xiphorus helleri)
  Plati (Xiphorus variatus ve Xiphorus maculatus)
  Lepistes (Poecilia )
  Moli (Poecilia schenops)
  Velifera (Poecilia velifera)
   

Bu Sayfayı Paylaş