Velayet Davaları - Velayet Davaları Hakkında Bilgi

'Hukuk' forumunda Mavi_inci tarafından 30 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Velayet Davaları - Velayet Davaları Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Velayet Davaları -Velayet Davası Hakkında Bilgi -Velayet Davaları ile ilgili Bilgi  Öncelikle bu konuya girmeden önce velayet nedir ne demek buna açıklık getirmek gerekir. Velayet, çocuğa veli olmak anlamına gelmektedir. Velayet davaları ile ilgili sık sorulan sorular ve cevapları.

  1. Velayet konusunda ne gibi kriterler aranır?

  Velayet davasında da diğer davalarda olduğu gibi önemli olan somut olaydır, kesin ve tek bir kriter belirlemek mümkün değildir. Asıl olan çocuğun menfaatlerinin korunacağı, ihtiyaçlarının (maddi ve manevi) karşılanacağı, ruhsal ve fiziksel gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabileceği ortamda yetişmesini, yaşamasını sağlamaktır.

  2.Velayet konusunda çocuğun yaşının önemi nedir?

  Genel olarak yaşı itibarı ile anne bakım ve ilgisine muhtaç olan çocukların velayeti anneye bırakılır. Kesin bir yaş sınırı olmamakla birlikte uygulamada genel olarak 7 yaşına kadarki çocukların velayetleri anneye bırakılmaktadır.

  Ancak baba, olağanüstü hallerde (Örneğin: Annenin akıl sağlığının çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimini olumsuz etkileyecek derecede bozuk olması, annenin hayasız yaşam sürmesi, madde bağımlısı olması… vs.) çocuğun velayetinin kendisine bırakılmasını talep edebilir, bu durumda iddialarını ispat edebilirse çocuğun yaşına bakılmaksızın velayet babaya da bırakılabilmektedir.

  3.Velayet konusunda çocuğun cinsiyetinin önemi var mıdır?

  Hayır, velayette çocuğun cinsiyetinin hiçbir önemi yoktur. Halk arasında, kız çocuğunun velayeti anneye, erkek çocuğunki babaya bırakılır şeklinde yaygın bir anlayış vardır, bu anlayış kesinlikle doğru değildir.

  4.Velayetin değiştirilmesi/kaldırılması mümkün müdür?

  Evet, açılacak bir dava ile (Velayetin Nez-i) velayet hakkını kullanmakta olan tarafın velayet hakkını kötüye kullandığı ya da velayet görevini yerine getirmediği ispat edildiği takdirde velayetin kaldırılarak diğer tarafa verilmesi ya da her iki tarafa da bırakılmayarak çocuğa vasi atanması mümkündür. Bu nedenle velayet hakkı kullanılırken de çocuğun menfaatleri gözetilmeli, çocuk şahsi çekişmelere alet edilmemelidir.

  5.Velayet hakkı ne zaman sona erer?

  Küçüğün ya da velayet hakkını kullanmakta olan tarafın/velinin vefatı, vesayet altına alınması, velayet altındaki küçüğün 18 yaşını tamamlayarak reşit olması, velayetin diğer tarafa bırakılması hallerinde velayet hakkı ortadan kalkar.
  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Velayet Davaları Velayet Forum Tarih
Türk medeni kanununun velayet, vesayet ve miras hükümlerinin uygulanması Hukuk 7 Mayıs 2010
Velayet ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları Hukuk 21 Eylül 2008
Stardoll Bedavaları Diğer Oyunlar 22 Şubat 2012
Stardoll Bedavaları 2011 Diğer Oyunlar 1 Aralık 2011
Stardoll Bedavaları 2012 Elbiseler Diğer Oyunlar 1 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş