VDSL2 geldi, sabit hatsız ADSL yolda mı ?

'İnternet ve Network' forumunda Siraç tarafından 24 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  VDSL2 geldi, sabit hatsız ADSL yolda mı ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  VDSL2 geldi, sabit hatsız ADSL yolda mı ?

  ADSL’i hızda 8’e katlayan VDSL2 satışta. Bu servis yeni bir dönemi başlatacak. Sabit hatsız internetle ilgili çalışmalar da hızlandı

  Türkiye’de internet alanında son dönemde yaşanan iki gelişme kullanıcılar tarafında ciddi değişimi de beraberinde getiriyor. İlk olarak Türk Telekom grubunun internet kolu TTNet, hızlı internet hizmeti ADSL’i hızda 8’e katlayan VDSL2 servisini abonelerine sunmaya başladı. Türk Telekom bu servisin sunulması amacıyla başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere tüm Türkiye’de fiber altyapı alanında ciddi yatırım yapıyor. Henüz başlangıç döneminde olan VDSL2, tüm bölgelerde verilmiyor olsa da, sağladığı avantajlarla özellikle işletmeler için önemli avantajları içinde barındırıyor.

  Hız sınırı aşılıyor
  700MB büyüklüğündeki bir filmi 4 Mbps hızla (ADSL) bilgisayara indirmek yaklaşık 23 dakikalık süre alırken, 32 Mbps hızındaki VDSL2 servisiyle bu işlem 4 dakikada bitiyor. Bu hizmet, internet televizyonu, bir başka ifadeyle bilgisayar sistemleri (IP) üzerinden TV izleme imkânının da önünü açıyor.

  TTNet, 32 Mbps’in yanı sıra 16 Mbps hızında da bu servisi abonelerine sunuyor. Bu iki paketin aylık ücreti 119 TL ve 149 TL olarak sıralanıyor. ADSL tarafında ise en yüksek 4 Mbps’lik kapasitenin abonelere satışı yapılıyor.

  İnternet kullanıcıları cephesinde yaşanan ikinci önemli gelişme Rekabet Kurumu’nun (RK) ‘sabit hat’ olmaksızın, internet aboneliği alınması konusunda verdiği karar oldu.
  Rekabet Kurulu’na konuyla ilgili soruşturma talebiyle başvuru yapıldı. Soruşturma açılmadı ama Kurul, aldığı kararla tüketiciler için adeta yeni bir dönemin kapılarını araladı.

  BTK’ya ciddi çalım!
  Karar gereğince, “Türk Telekom’un 3 ay içinde bu konuyla ilgili olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) başvurması” gerekiyor. Sektör temsilcileri BTK’nın yapamadığını sonunda RK’nın yaptığının altını çiziyor.

  Bu kararın ardından ‘sabit hatsız’ ADSL satışı için henüz bir tarih ortaya çıkmasa da, konuyla ilgili ciddi girişimler olacağının sinyalleri ortaya çıkmış oldu.

  Bu uygulama basit anlatımla, abonenin herhangi bir sabit hatlı telefon numarasına sahip olmasına gerek kalmadan internet abonesi olmasının önünü açıyor.

  Şu anki uygulamada, ‘ADSL aboneliği için telefon hattı satın alınması’ şartı aranıyor. Dolayısıyla sadece internet hizmetine sahip olmak isteyen aboneler, aldıkları telefon hattı için de ücret ödemek zorunda kalıyor.

  Hat satın almaksızın internet abonesi olunması, alternatif telekom operatörlerinin de ciddi şekilde önünü açmış olacak.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - VDSL2 geldi sabit Forum Tarih
Hz. Muhammed dünyaya geldiğinde yaygın olan dini inanış kısaca Peygamber Efendimiz (S.A.V) 16 Kasım 2016
Bende geldim FrmArtuklu 18 Mart 2016
Gelenek ve toplumsal birikim,toplumun ilerlemesinde engeldir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 14 Ocak 2016
Günümüzde Tarımın Geldiği Nokta Nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 10 Mart 2014
Osmanlı döneminde eğitimin geldiği nokta nedir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş