vBulletin Güvenli Hale Getirme ...

'vBulletin Destek ve Sorunlar' forumunda NeslisH tarafından 18 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  vBulletin Güvenli Hale Getirme ... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Daha güvenli hale getirmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

  1. Her zaman en son sürümü yüklüyerek güncel tutun. Bir önceki süründeki hataların ve açıkların kapatılmış hali ile açıklarınız en aza inecektir.

  2. Hiç bir zaman gayri resmi olarak yayınlanmış eklentileri (Plugin) yüklemeyin. Yüklediğiniz eklentilerin açıklarının olup olmadığına dikkat edin. Eklediğiniz eklentileri sık sık kontrol ederek güncellemelerinin olup olmadığını kontrol edin.

  3. Administrator ve Moderator kontrol panelinizi şifreleyin. Bunun için bu makaleyi inceleyin. Comprehensive guide to .htaccess- password protection Eğer Cpanel Plesk gibi paneller kullanıyorsanız panelinizden AdminCP ve ModCP yi şifreleyin.

  4. tools.php (vb3) yüklüyerek sisteminizi kontrol ettirin. Bu dosyayı install/admincp dizinlerine yükleyerek çalıştırabilirisiniz.

  5. İleride herhangi bir problem ile karşılaşmamak için install/ dizinindeki upgrade* ile başlayan tüm dosyaları silin. Eğer istiyorsanız install/ dizini şifreleyin veya adını değiştirin.

  6. Impex ile ilğili dosyaları işiniz bittikden sonra tamamen kaldırın.

  7. Eğer phpMyAdmin kullanıyor iseniz şifre korumalı hale getirin.

  8. Eğer bir saldırıdan şüpeleniyor iseniz şifrenizi değiştirin. Kimse ile şifrenizi paylaşmayın. Şifrenizi başka hiç bir yerde kullanmayın. Gerekiyorsa şifrenizi en az 10 harf-karakter-sayı olarak düzenleyin

  9. Eğer gerekiyor ise tüm Admin ve Modların şifrelerini değiştitdir. Eğer şüpe ettiğiniz herhangi birisi var ise şifresini değiştirin.

  10. Kesinlikle mesaj yazma kısımında, PM Özel Mesajda ve İmzalarda HTML kullanımını iptal edin.

  11. Sisteminizi virüslere, trojanlere, keyloggerlere ve spyware karşı koruyun. Bu yöntem ile sizin şifrenizi ve kişisel bilgilerinizi çalabilirler.

  12. Kesinlikle do_not_upload/ dizinini yüklemeyin.

  13. Forum giriş şifreniz ile .htaccess ile koruduğunuz tüm dizinlerin şifrelerini farklı yapın.

  14. config.php dosyanızı güncelleyerek kendi üyeliğinizi undeletable seçeneğine üye numaranızı girerek kendinizi koruma altına alın.

  Bu adımlar ile güvenliğinizi bir nebzede olsa artırmış olursunuz. Buradaki adımlar sadece vBulletin forumunun bulunduğu yerdeki korumaları kapsar. Server güvenliğinizin tam olduğundan emin olun. En ufak bir hata uzun süre emek ile hazırladığınız herşeyin yok olmasına neden olabilir.

  Eğer paylaşımlı bir hosting kullanıyor iseniz Vbulletin php dosyalarınızın chmod 644 olduğundan emin olun.


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - vBulletin Güvenli Hale Forum Tarih
Vbulletin Güvenlik Önlemleri - Vbulletin Güvenlik Önlemleri İçin Bir Kaç Genel Bilgi vBulletin Destek ve Sorunlar 24 Aralık 2010
vBulletin Forum Değişkenleri Listesi vBulletin Destek ve Sorunlar 5 Şubat 2011
vBulletin 3.8.6 Türkçe Dil Dosyası İndir vBulletin Eklentiler Pluginler Temalar 8 Aralık 2010
vBulletin Konuyu Facebookta Paylaş vBulletin Destek ve Sorunlar 17 Kasım 2010
vBulletin 4.0.x Blackfolio Styles vBulletin Eklentiler Pluginler Temalar 30 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş