Vatandaş 'borçlanarak yaşa' furyası

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Dine tarafından 9 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Vatandaş 'borçlanarak yaşa' furyası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ocak ayında borcunu ödemeyenlerin sayısı 120 bini bulurken, bankaların kredi teşviki tam gaz sürüyor. Tüketici temsilcileri, Vatandaşlara " 'hayatınızı borçlanarak yaşayın' anlayışı dikte ediliyor" uyarısında bulundu.
  [​IMG]

  Derya Coşkun'un haberi
  Türkiye'de ocak ayında kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısı 51 bin 716, ferdi kredi borcunu ödemeyenlerin sayısı da 68 bin 227 olarak belirlendi. Merkez Bankası'nın verilerine göre, 2010 Ocak ayında ferdi kredi ve kredi kartları borçlarını ödememiş kişilerin toplamı 119 bin 943 oldu. Tüketicinin her geçen gün nakitle alışveriş yapma alışkanlığını yitirmesine bağlı olarak, kredi kartı ve kredi borçlanmaları giderek artıyor. Yılın ilk ayında 119 bin 943 olan borçlu sayısının yanında, 35 milyar lirayı bulan kredi borcu da söz konusu. Tüketici temsilcileri, borçlu sayısının bu kadar fazla olmasına rağmen, bankaların krediler konusunda vatandaşı hala teşvik ediyor olmasından yakınıyorlar. Onlara göre, bankalar tüketiciye 'borçlanarak yaşama'yı öğretiyorlar.
  2005'TEN BU YANA ÖDEMEYEN VAR
  Bir kişinin tüm yıllar içinde bir kez sayılması durumuna göre, 2005 yılından bu yana ferdi kredi ve kredi kartları borçlarını ödememiş kişilerin sayısı 1 milyon 938 bin 873 oldu. Bu kişilerin 667 bin 823'ü ferdi kredi borcunu, 1 milyon 271 bin 50'si da kredi kartları borcunu ödemeyenler oluşturdu. Bir kişinin yıl içinde bir kez sayılması durumuna göre, 2005 yılından bu yana ferdi kredi ve kredi kartları borçlarını ödememiş kişilerin sayısı 2 milyon 95 bin 485 olarak belirlendi.

  [​IMG]
  2 milyon borçlunun, 704 bin 658'ini ferdi kredi borcunu, 1 milyon 390 bin 827'sini de kredi kartları borcunu ödemeyenler oluşturdu.

  Az veri, çok genelleme söz konusu
  Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve ekonomi yazarı Doç. Dr. İbrahim Öztürk, kredi kartları borçlarının çok abartıldığını söyleyerek, mevcut durum için de regülasyon yapılması gerektiğini belirtti. Az veriyle çok genelleme yapıldığını ve şu anda Türkiye'de abartıldığı kadar borç krizi yaşanmadığını savunan Öztürk, "Temennileri doğrulamak için birtakım haberler yapılıyor. Az veriyle çok genelleme yapılıydr. Zaten şu anda böyle bir tehdit olsaydı, bankalar kredi kartı dağıtmazdı. Aynı zamanda BDDK da duruma müdahale ederdi" dedi.

  BDDK üç maymunu oynuyor
  Tüketici Örgütleri Federasyonu Genel Başkanı Fuat Engin ise, 2009 yılına dair rapor tespitleri olduğunu söyleyerek, özellikle BDDK, Merkez Bankası ve Bankalar Birliği'nin verilerinde çelişkiler olduğunu ifade etti. Engin şöyle konuştu: "Takibe alınan ortalama 2,5 milyon kişi ve 5 milyon kart varken, bu rakamlar tam tersi gösteriliyor. Ben bankaları da bu anlamda samimi bulmuyorum. Sorunu küçük göstermenin yolu bu. Bankalar sanayi kuruluşlarının kredilerini karşılamak yerine, daha fazla kar etmek için tüketici kredisine yöneliyor. BDDK üç maymunu oynuyor. Sorun gözrmezden geliniyor. Türkiye'nin borcu Avrupa'dan az olabilir. Bizim de Avrupa kadar gayrisafi milli hasılamız olsun, o kadar borcumuz olsun."

  Batık ailelerden servet kazandılar
  Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, 90 milyara yakın kredi kullanıldığını ve 35 milyar kredi kartı borcu olduğunu belirterek bankaların batık ailelerden servet edindiğini söyledi. İnsanların taksitleri dahi ödeyemez hale geldiğini söyleyen Kaya, şöyle devam etti: "Vatandaşa adeta hayatınızı borçlanarak yaşayın demeye getiriyorlar. Sürekli borçlandığımız için de özellikle bankaların yabancılaşmasından sonra, ekmek paramız dışarı akıyor. Başbakanımız, 'Vatandaşın bu kadar borçlanmasını dürüst bulmuyorum' diyor. Vatandaşın geliri ortada. Hal böyleyken vatandaşın ne yiyip içtiği sorgulanmadan dürüstlüğünü sorgulamak kalıcı çözüm değil. BDDK kredi kartlı limitini yasaya göre uygulamalı. Borcunu ödeyemeyen vatandaş krediye teşvik edilmemeli."
  (Yeni Şafak)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Vatandaş 'borçlanarak yaşa' Forum Tarih
Vatandaşlık bilinci nedir ne demektir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 8 Şubat 2017
Devletin vatandaşlarına karşı sorumlulukları kısaca Eğitim Bilgileri 3 Ekim 2016
Vatandaş olarak sahip olmamız gereken temel değerler kısaca Eğitim Bilgileri 24 Şubat 2016
Vatandaşlık görevleri maddeler halinde nelerdir? Sorular ve Cevaplar 27 Mart 2014
Vatandaş olarak görev ve sorumluluklarımız kısaca Sorular ve Cevaplar 18 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş