Vatandaşı hac vizesiyle dolandırıyorlar

'Yurt İçi Haberler' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Vatandaşı hac vizesiyle dolandırıyorlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Hac ve Umreden Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Kutluoğlu, hacca gitmek isteyen vatandaşlara uyarıda bulunarak, ''Rant sağlamak isteyenler yalnızca hac vizesi satarak hacıları zorda bırakıyor'' dedi.
  Kutluoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hac organizasyonunu Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaptığını, kontenjanının bir kısmını ise TÜRSAB'a verdiğini söyledi.
  Halen dokuz bakanlıktan oluşan Bakanlıklararası Hac-Umre Kurulu'nda yer alan TÜRSAB'ın görevinin takip, kontrol ve denetim olduğunu ifade eden Kutluoğlu şöyle devam etti:
  ''TÜRSAB 1991 yılından bu yana kendisine bağlı şirketlerin görevini layıkıyla yapması için gereken organizasyonları gerçekleştiriyor.
  Bakanlıklardan oluşan Hac-Umre Kurulu, belirlediği kriterlere göre Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyanet İşleri ve TÜRSAB'a yetki veriyor.
  Hac organizasyonu yalnızca vize alımı değil. Çok fazla görüşme ve işlem gerektiriyor. TÜRSAB, hem bu görüşmeleri hem de yaşanan sorunları çözme görevini üstleniyor. Ayrıca, organizasyonu yapacak acentelerin takip, kontrol ve denetimini yapıyoruz.
  Yetki almış hiç bir acentemizin parasal olarak hacı adayını dolandırma ihtimali yok aslında. Çünkü acenteler, göndereceği kişi kadar bedeli olan teminat mektubunu vermek zorunda. Ayrıca, geçen yıl zorunlu tutulan sigorta yapma sistemi var. Ama tabii parayı geri alma garantisi, sorun yaşamayacak olmanın garantisi değil.''
  -''DOLANDIRICILIK OLUYOR''-
  Kutluoğlu, vatandaşın haccı yalnızca vize almak olarak algıladığını belirterek, şöyle devam etti:
  ''Haccı yalnızca vize almaktan ibaret diye düşünen vatandaşımız, vizeyi alıyor ama havaalanında kalıyor. Ayrıca bir de dönerci, berber gibi çalışma vizesi alıp satanlar var. Vatandaş bunu biliyor ama 'nasılsa vizem var geçerim' diye, yani bile bile geliyor ama hac bölgesine giremiyor.
  TÜRSAB olarak biz, her yıl gazetelerde ilan yayınlarız, TÜRSAB izinli, onaylı acenteler dışındakilerle gidilmemesi konusunda. Ama ne yazık ki, insanlarımız bazen böyle yollara başvuruyor.''
  Kutluoğlu, bu şekilde gelip havaalanında kalan kişilere yine de ya Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinin ya da kendi elemanların havaalanından geçişleri konusunda yardımcı olduklarını belirterek, ''Ama sorun bununla da bitmiyor. Bu sefer buralarda barınacak yer, yeme içme gibi sıkıntılar başlıyor. Hacı adayları kendilerini sıkıntıya sokacak böyle yollara başvurmasınlar.''
  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Vatandaşı vizesiyle dolandırıyorlar Forum Tarih
Demokratik Vatandaşın Özellikleri Nelerdir Hukuk 18 Ocak 2014
Vatandaşın Devlete Karşı Sorumlulukları Seviyeli-Ciddi Konular 10 Haziran 2011
Abd Vatandaşı Nasıl Olunur? Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 13 Nisan 2011
ABD vatandaşı Beyaz Saray gibi düşünmüyor Yurt Dışı Haberler 20 Nisan 2010
Askerİ Ünİforma İle vatandaŞi kandiran sabikali gÖzaltina alindi Yurt İçi Haberler 24 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş