Vasiyet ve Vasiyetname Nedir?

'Hukuk' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Vasiyet ve Vasiyetname Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Miras aktarmanın başlıca biçimle*rinden olan vasiyet, bir kişinin ölümünden sonra malvarlığının ne olacağına ilişkin istek*lerini bildirdiği hukuki bir işlemdir. Vasiyette bulunan kişi, yani vasiyetçi bir vasiyetname hazırlayarak, ölümünden sonra yapılmasını istediklerini el yazısıyla, resmi ya da sözlü olarak bildirebilir. Vasiyetnamenin geçerli olabilmesi için yasal sınırlamalara ve biçimle*re uyulması zorunludur.

  Vasiyette bulunma hakkı yasayla tanınmış bir haktır. Vasiyette bulunmanın yasal bir hak sayılmadığı dönemlerde, insanlar mallarını göstermelik bir biçimde üçüncü kişilere sat*mak zorunda kalırlardı. Bu mallar daha son*ra, ölenin isteğine uygun olarak paylaştırılır*dı. Vasiyetname düzenleme hakkı Avrupa toplumlarının hukuk sistemlerine 16. yüzyılda girdi.
  Vasiyette bulunan kişi, malvarlığını belirli yasal sınırlamalar içinde istediği gibi paylaştırabilir. Ama eşinin ve çocuklarının tümüyle miras dışı bırakılması genellikle söz konusu olamaz. Hukuk sistemlerinin çoğunda eş ve çocuklara mirastan belirli oranlarda pay ayrıl*ması öngörülmüştür. Vasiyetnamenin vasiyetçinin isteğini açıkça göstermesi ve yasalara uygun olması zorunludur. Vasiyetnamelerde, vasiyetten yararlanacak kişilerin hukuka aykı*rı davranması istenemez. Bir kişi düzenlediği vasiyetten vazgeçebilir, onu değiştirebilir ya da yenisini hazırlayabilir.

  Türk hukukunda vasiyetnameler el yazısıy*la, resmi ya da sözlü olarak düzenlenebilir. El yazısıyla düzenlenen vasiyetnamelerde yer ve tarih belirtilmesi, vasiyette bulunanın el yazı*sıyla yazılmış ve imzalanmış olması gereklidir. Bu tür belgelerde tanığa gerek yoktur. Resmi vasiyetnameler ise noter, sulh yargıcı ya da ilgili başka bir resmi görevli tarafından düzen*lenir. Vasiyetnamenin geçerli olabilmesi için iki tanık huzurunda okunması, görevli me*mur, vasiyetçi ve tanıklarca imzalanması ge*rekir.

  Bazı durumlarda sözlü vasiyetnameler de geçerli sayılır. Hangi durumlarda sözlü vasi*yette bulunulabileceği yasada belirtilmiştir. Ölüm tehlikesi, salgın ya da bulaşıcı hastalık, savaş ve doğal afet gibi, vasiyetçinin yazılı vasiyetname düzenleyemeyecek koşullarda bulunması durumunda iki tanık önünde yapı*lan sözlü vasiyetnameler geçerlidir. Vasiyetçi, bu vasiyetin en kısa sürede yazılı biçimde düzenlenmesi için iki tanığı vekil olarak da atamalıdır.
  Vasiyetname hazırlamanın yasal koşulları ülkeden ülkeye değişir. İngiltere'de doğal olmayan durumlar dışında yalnızca resmi vasiyetler geçerliyken, ABD'de bazı eyalet*lerde el yazısıyla ya da sözlü olarak yapılan vasiyetler de yasal sayılmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Vasiyet Vasiyetname Nedir Forum Tarih
El Yazısı Vasiyetname Örneği Hukuk 9 Haziran 2011
Atatürkün Vasiyetnamesi Atatürk Hakkında Herşey 21 Şubat 2011
Medİne-İ MÜnevvere'den Gelen Bu Vasİyetnameyİ İslami Kıssalar & Hikayeler 14 Mart 2009
Medine-i Münevvereden Gelen Vasiyetname Lütfen Okuyunuz Ve Okutunuz... !!! Dini Sohbetler Dini Forum 19 Ekim 2008
Bilgisayarcının vasiyetnamesi : ) Çok komik Fıkra & Komik Yazılar 23 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş