Varlıkların Hareket Çeşitleri Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Varlıkların Hareket Çeşitleri Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Varlıkların Hareket Çeşitleri Hakkında Bilgi

  Cisimlerin bir noktaya göre yer değiştirmesi bir zaman dilimi içinde olmaktadır. Yani bir cismin hızını anlamadaki temel nicelik zamandır. Cismin hızı hakkında karar verebilmek için ne kadar zamanda ne kadar yer değiştirdiğini bilmek gerekir. Zaman dilimi; bir saat, bir dakika veya bir saniye olabilir. Bir cisim, bir mesafeyi ne kadar kısa sürede alıyorsa o kadar hızlıdır denir.


  Bir cismin, bir zaman dilimi içerisindeki yer değiştirmesine hız denir. Harekette hız, varlıkların çabukluğunu ve yavaşlığını belirten bir kavramdır. Hareketlinin bir yolu alma süresi kısaldıkça hız artmaktadır.


  Koşarken hızlı, yürürken daha yavaş hareket ederiz.


  Ankara ile İstanbul arasını birleştiren karayolunun uzunluğu 450 kilometredir. Ankara’dan İstanbul’a gitmek üzere bir yolcu otobüsü ve yüklü bir kamyon aynı anda yola çıkmaktadır. Otobüs İstanbul’a 6 saatte gittiği halde, kamyon 10 saatte gidebilmektedir. Bu sonuç, otobüsün kamyondan daha hızlı hareket ettiğini gösterir.


  Aynı mesafeyi daha kısa sürede giden varlıklar, daha hızlıdır. Motorsiklet bisiklete göre, yarış arabası otomobile göre, uçak helikoptere göre daha hızlıdır.


  Durmakta olan bir cismin hızı yoktur. Örneğin; kırmızı ışıkta duran bir yayanın hızı sıfırdır. Yeşil ışık yandığında yaya hareket eder ve gittikçe hızını arttırarak karşıdan karşıya geçer.


  Trafikte yol almakta olan bir arabanın şoförü, kırmızı ışığı gördüğünde frene basar ve araba yavaşlar, bir süre sonra da durur. Çevremizde gün içinde hızlanma ve yavaşlama hareketi yapan pek çok varlık görülmektedir.


  Ancak çevremizdeki bütün cisimler aynı hareketi yapmazlar. Çevremizde hızlanma ve yavaşlamadan başka hareket türleri de görülmektedir. Bunlardan bazıları sallanma ve dönmedir.


  Parkta salıncağa bindiğimizde sallanırız veya hamakta sallanma hareketi yaparız. Dünya, Güneş’in etrafında, Ay ise Dünya’nın etrafında dönme hareketi yapar. Arabalar, virajlara geldiklerinde yavaşlayıp dönerler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Varlıkların Hareket Çeşitleri Forum Tarih
Varlıkların hareket özellikleri kısaca Konu Dışı Başlıklar 19 Nisan 2014
Canlı Ve Cansız Varlıkların Hareket Biçimleri Hakkında Bilgiler Konu Dışı Başlıklar 6 Ocak 2012
Varlıkların Hareket Özellikleri Nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 6 Ocak 2012
Varlıkların Hareket Özellikleri Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 21 Şubat 2011
Canlı varlıklar ve cansız varlıkların farkları kısaca Eğitim Bilgileri 15 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş