Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 12 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

  Testislere ait panpiniform venlerin (toplar damarlar) bir ya da iki taraflı olarak genişleyerek varriköz bir yapı kazanmasıdır. Sıklıkla (% 80 – 90 ) sol tarafta görülmektedir. Bütün erkeklerin % 10 – 15 inde hafif derecede varikosel bulunmaktadır. Erkek infertilitesinin % 20 – 40 kadarını teşkil eder. Genişleyen damarlarda biriken kan sperm üreten hücrelerin ısı dengesini bozmak suretiyle normal özellikte sperm üretme kabiliyetlerini düşürürler. Böylece gebe bırakabilme yetileri ya da sayıları azalmış yada tamamen yok olmuş spermler meydana gelir. Varikosel spermlerin sayısını hareket kabiliyetini ve yapısal özelliklerini bozar. Varikoseli olan bir hastanın spermiogramı bozuksa ya da spermiogram normalse bile eğer ağrı şikayeti varsa tedavi gereklidir.

  Belirtiler...
  Hastalıklı olan tarafta testise yakın bir bölümde şişkinlik farkedilebilir. Beraberinde bazen ağrı da olabilir. Hafif derecedeki varikosellerde bu bulgular hasta tarafından farkedilemeyecek kadar zayıf olabilir.

  Klinik bulgular...
  Doktor muayene sırasında varikoselden şüphelendiği taktirde bunu ortaya çıkarmak için özel bir muayene ile varikosel olup olmadığını test eder. Aynı zamanda varikoseli olanların çoğunda spermiogram da normal dışı bulgular verecektir.

  Tedavi...
  Tedavi yolu tektir ve cerrahidir. Kasıktan yapılan bir ameliyatla genişlemiş olan damarlar iki taraflı olarak bağlanır. Ameliyat kolay ve basittir. Ancak sonuçları kısa zamanda çok yüz güldürücüdür. Ameliyat sonrasında spermiogramda % 70 düzelme olurken gebelik oranlarında da % 50 kadar artma izlenmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Varikosel Nedir Varikosel Forum Tarih
Devriye Fütüvvetname ve Surname nedir ne demektir? FrmArtuklu TatLı SöZLük 18 Haziran 2017
Girişimcilik Nedir? Kime Denir? Meslekler Rehberi 7 Mayıs 2017
Dış döllenme ve Iç döllenme nedir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2017
Mazbata nedir mazbata nereden alınır kısaca Konu Dışı Başlıklar 18 Şubat 2017
Tezkere nedir ne demektir kısaca FrmArtuklu TatLı SöZLük 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş