Van Kedisine akraba evliliği yasak!

'Kedi ve Köpekler' forumunda Siraç tarafından 14 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Van Kedisine akraba evliliği yasak! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Van Kedisine akraba evliliği yasak!

  Van Kedisinin neslinin bozulmaması için yakın akrabaları ile çiftleştirilmemesi istendi.

  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kedievi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Fetih Gülyüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van Kedisi neslinde bozulma tehlikesi bulunduğunu belirterek, önlem alınması gerektiğini kaydetti.

  Yaptıkları araştırmalarda evlerdeki ve sokaklardaki van kedilerinin özelliklerinde bozulma olduğunu gördüklerini belirten Gülyüz, Van Kedisi'nin, Van Gölü Havzası'nda yaşayan, insanları çok seven, bir gözü sarı, diğer gözü de mavi olan, kısa veya uzun beyaz tüylere sahip bir kültür varlığı olduğunu söyledi.

  Kedievi Araştırma ve Uygulama Merkezinin, bu kültür varlığının neslini koruyabilmesi ve sağlıklı şekilde sürdürmesi amacıyla kurulduğunu belirten Gülyüz, bu nedenle merkezdeki kedilerin saf ırk özelliğini koruduğunu ifade etti.

  Gülyüz, kedilerin saf ırklarla çiftleşmemesi durumunda neslinin bozulma tehlikesi altında olduğunu anlatarak, ''bu nedenle zaman zaman dış görüntü olarak Van Kedisi özelliği taşıyan ancak genetik açıdan Van Kedisi özelliğini taşımayan hayvanlarla karışlaşmaktayız'' dedi.

  -AKRABA İLİŞKİSİ KEDİLERE DE YASAK-

  Yakın akrabalarıyla çiftleşen kedilerde istenmeyen karakterlerin ortaya çıktığını belirten Gülyüz, ''yakın akraba evliliğinde yaşanan olumsuzluklar hayvanlar için de söz konusu. Yakın akrabadan kaynaklanan genetik bozuklukların ortaya çıkmaması için gerekli önlemlerin alınmasını öneririz'' diye konuştu.

  Yakın akrabalarıyla çiftleşen Van kedilerinde çıplak gözle görülebilen ya da gözlenemeyen bazı bozuklukların ortaya çıkabileceğini vurgulayan Gülyüz, ''bu bozukluk, kedilerin tüylerinde ya da göz renginde ortaya çıkabilir. Bunun dışında bozukluk bir takım hastalıklar şeklinde de karşımıza çıkabilir'' dedi.

  Prof. Dr. Gülyüz, evlerde beslenen bazı Van kedilerinde bu tür durumlarla karşılaştıklarını ifade ederek, olumsuzlukların yaşanmaması için Van Kedisi besleyen ailelere yardımcı olabileceklerini sözlerine ekledi

  (aa)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kedisine akraba evliliği Forum Tarih
Komşuluk ve akrabalık ilişkileri nasıl olmalı kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 18 Ocak 2017
Akraba evliliği zararları kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 31 Aralık 2014
Akraba evliliğinin sakıncaları hakkında kısaca bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 3 Ekim 2014
Akrabalarınız ve Yakın Çevrenizle Görüşürken Neleri Paylaşırsınız Seviyeli-Ciddi Konular 27 Şubat 2014
Akraba Evliliği Sonucu Oluşan Kalıtsal Hastalıklar Hakkında Bilgi Genel Sağlık 18 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş