Vali Duruer, Mardin'deki 1 yılını değerlendirdi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 5 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Vali Duruer, Mardin'deki 1 yılını değerlendirdi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  5 Ocak 2009 tarihinde göreve başlayan Mardin Valisi Hasan Duruer'in bir yıllık değerlendirme toplantısında en çok üniversite konuşuldu. Vali Duruer, Nusaybin'de açılacak Meslek Yüksekokulu için de "Diyalog olursa neden olmasın" dedi.

  Mardin’de göreve başladığı 5 Ocak 2009 tarihinde bir yıllık değerlendirme toplantısı düzenleyen Mardin Valisi Hasan Duruer Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay ile ilgili olarak ilginç bir iddiada bulunarak kendisini cumhurbaşkanına kadar şikâyet ettiğini söyledi.

  Erdoba Butik otelde Mardin’de görev yapan ulusal ve yerel gazetelerin temsilcileri ile bir araya gelen Vali Hasan Duruer, turizmden kültüre, sağlıktan eğitime, spordan yatırımlara kadar bir yıllık çalışmalarını değerlendirdi.

  Basın açıklamasında Vali Yardımcısı Ferhat Özen, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Muazzez Kurtay ile Özel Kalem Müdürü Hüseyin Kurtay'ın yanında gazetemiz köşe yazarı ve muhabirlerinden, Nezir Güneş, Ekrem Arslan, Şeyhmus Edis, Kadir Üründü, Arif Altunkaynak, Selahattin Erol ve Mardin Life Dergisi Yayın Kurulu üyesi ve yazarlarından Yusuf Metin Yardımcı da hazır bulundu.

  Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay hakkında ilginç iddialarda bulunan Vali Hasan Duruer, “Mardin’de kamuoyunu en fazla meşgul eden üniversite konusudur. Atatürk Kültür Merkezini ve 36 derslik bir binayı rektörlüğe tahsis ettik. Bütün odalar derslik olarak kullanılabilir. Her iki binada tam 127 oda var ve 20 tanede personelin muvafakatını verdik. Hangi personeli istediyseler ben vermişim. Eski valilik binasını her şeyi hazır olmasına rağmen valilik olarak kullanabilirdik ama biz mimarlık fakültesi olarak kullanmaları için onlara verdik. Biz gelecekte üniversitenin önünü kapanmaması için etraftaki arazileri aldık. Buna rağmen üniversite benim hakkımda devlet bakanına, kültür bakanına, başbakana ve cumhurbaşkanına şikayetlerde bulundular. Benim kimseyle itilafım yok çünkü ben valiyim ben duygularımla hareket etmem mantığımla hareket ederim. Devlet idaresi akıl ve mantıkla yürütülür duygularla yürütülmez. Herkes diyor ki vilayet üniversiteye engel oluyor. Üniversitenin işi 39 tane lojman almak değildir. Saltanat makamı gibi genel sekreter odasını dayayıp döşemek değildir. Üniversitenin işi talebe yetiştirmektir. Talebelerin buraya gelmesini sağlamaktır. Bu kadar imkanlara rağmen hala öğrenciler Diyarbakır’da okumaktadır.”dedi.

  “ÜNİVERSİTEYE EN BÜYÜK DESTEĞİ BEN VERDİM”
  Göreve geldiği günden beri “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” felsefesiyle hareket ettiğini dikkat çeken vali Duruer, “Bilindiği gibi bu kente kent konseyi diye bir merci var ve burada gazeteciler ve yöneticiler de var burada kentin sorunları tartışılmakta ve isteyen herkes katılabilmekte burada sayın rektörümüze çağrıda bulunduk gelip burada üniversite ile ilgili sorunları konuşalım diye. Becerisizliklerinin suçunu bana atıyorlar. Onlara gelin üniversitenin sorunlarını konuşalım kent konseyinde tartışalım hiçbiri gelmedi. Başta da söyledim her konuya açığız, tartışırız. Ayrıca belediye başkanıyla bir komisyon kuralım dedik rektörlük ve STK’larda olsun dedik. Rektör gelmeyeceklerini söyledi ben daha sonra gazetelerden öğreniyorum Midyat ve Nusaybin’de yüksekokul kurulacak ama 200 bin nüfuslu Kızıltepe planda yok bunun ne anlamı var Kızıltepe’de de kurulsun. Biz her konuda 3 ilçede de valilik olarak yardımcı oluruz. Eğer üniversitenin istediği bir şey varsa bunun yolu diyalogdan geçer dedikodudan ve şikayetten geçmez. Yanımdan uzaklaştırdığım bazı yalakalar ve dalkavuklar var. Onların büyük etkisi var. Bu konuda ben yaptığım bütün işlerin hesabını verebilirim yanımda çalışmayan personel bulundurmam. Karşılaştırma olarak diğer illerin üniversite için yaptıklarını söyleyeyim. Bakın dört tane il Batman, Şırnak, Muş, Siirt dördünü bir araya getirseniz. Bizim valilik olarak yaptıklarımızı o illerin valiliği yapmamıştır. Siirt ve diğer illerde eğitime destek varken bizde sadece 39 daire alabiliyor. Batman’da üniversitenin yerleşke planı çıkmış bizde daha çıkmamış, Batman’da yardımdan 900 bin lira toplanmış bizde 1 milyon toplanmış bende valiliğin hiçbir katkısı yokmuş. Yerleşkenin tahsisi dışında bina faslı yok.biz dört tane valinin yaptığından daha fazlasını yapmışız.”diye konuşu.

  - SINIR KAPISI VE NUSAYBİN'E AÇILACAK MYO'YU SORDUK
  Vali Duruer tarafından verilen Sabah kahvaltısına Nusaybin'den görev yapan gazeteciler arasında sadece AA ve Mardin İletişim Gazetesi ile Nusaybinim.com Editörü Altunkaynak davet edildi.

  Soru - cevap bölümünde Vali Duruer'e Nusaybin'e yeni açılacak Sınır kapısı ve Artuklu Üniversitesi bünyesinde kurulacak MYO için Gazi Yibo binasının tahsisi konularını sorduk.
  Vali Duruer, TOBB ve Müsteşarlığın kapının kullanım süresi konusunda anlaşmazlığa düştüğünü belirterek; "200 dekarlık alan mayınlardan temizlendi. Sanırım bu anlaşmazlık da en yakın zamanda çözülerek kapının temenilini atacağız" şeklinde cevapladı.
  Gazi Yibo ek binasının MYO'ya verilebilecek bir bina olduğunu kaydeden Vali Duruer; "ancak sadece bina vermekle iş bitmiyor. Biz yer vermeye taraftarız. Ancak bu iş diyalogla güzel olur" dedi.
  Kahvaltı sonunda Mardin Valisi Hasan Duruer, gazetecilerin isteği üzerine her ay gazetecilerle değerlendir toplantısı yapma kararı aldı. / İletişim Gazetesi ve Nusaybinim.com Haber merkezleri
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Vali Duruer Mardin'deki Forum Tarih
Mardin Valisi Duruer Ömerlide İncelemelerde Bulundu Mardin Tanıtımı 4 Eylül 2010
Vali Duruer, "Hedefimiz Midyat'ı Sinema Platosu Haline Getirmekir" Mardin Tanıtımı 17 Nisan 2010
Baştabip Gökdemir, Vali Duruer'e brifing verdi Mardin Tanıtımı 20 Şubat 2010
Vali Duruer, Nusaybinli STK'ların sorunlarını dinledi Mardin Tanıtımı 18 Şubat 2010
Vali Duruer'den Nusaybin'de hafta sonu denetimi Mardin Tanıtımı 20 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş