Vali Duruer, "Hedefimiz Midyat'ı Sinema Platosu Haline Getirmekir"

'Mardin Tanıtımı' forumunda Dine tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Vali Duruer, "Hedefimiz Midyat'ı Sinema Platosu Haline Getirmekir" konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Vali Duruer, "Hedefimiz Midyat'ı Sinema Platosu Haline Getirmekir"
  Mardin Valisi Hasan Duruer, tarihi dönüşüm kapsamında Midyat’ta yapılan restorasyon ve sokak derz çalışmalarını Basın mensuplarıyla paylaşmak amacıyla, Mardin merkez ve İlçelerde görev yapan ulusal ve yerel basın mensuplarını Midyat’ta davet etti.
  Vali Duruer’e Midyat Kaymakamı Fatih Akkaya, İl Özel İdaresi Sekreteri Halil Homan ile ulusal ve yerel basın mensupları eşlik etti.
  [​IMG]
  Mardin Valisi Hasan Duruer, Midyat’ın tarihi sokaklarında yapılan çalışmaları basın mensupları ile paylaştı. Vali Duruer, Midyat’ta basın mensuplarına verdiği öğle yemeğinin ardından Midyat’ın tarihi konuk evi ve ara sokaklarda yapılan Sokak Derz Çalışması adını verdiklerin yenileme çalışmalarını basın mensupları ile gezerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Midyat tarihinin çok eski olduğuna vurgu yapan Vali Duruer, Mart ayında başlanan yenileme çalışmalarının Mayıs ayının sonunda tamamlanacağını, çalışma sonucunda Midyat’ın tarihi dokusunun ortaya çıkacağını belirten Duruer, “Hedefimiz Midyat’ı tabii sinema platosu haline getirmektir” dedi.
  Yapılan çalışmalarla ilgili basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Hasan Duruer; “Mardin tarihi ve turistik bir kent. Tabi sadece Mardin merkez değil, aynı zamanda tarihi ve turistik yerlerden Midyat ve Savur’da böyle bir öneme sahip. Midyat aynı zamanda, kimliğini koruyan ender kentlerden bir tanesidir” dedi.
  Midyat’ın tarihi sokaklarında 65 duvar ustası çalıştığını ifade eden Vali Duruer, tarihi yapıları eski konumuna getirirken yöredeki insanlara da istihdam alanı yaratıldığını söyledi. Tarihi, sokaklarda Mart ayında derz çalışmalarına başlandığını ifade eden Vali Duruer, “Kısmet olursa Mayıs sonuna kadar derz çalışmalarını bitireceğiz. Yine bir ay içerisinde elektrik tesisatını Konuk Evi’ne kadar yeraltına alıyoruz. Hedefimiz yıl sonuna kadar tarihi şehrin bütün elektrik tesisatını yeraltına almaktır. Midyat’ı sanki bir geçmiş yüzyılda yaşanıyor gibi, tabii sinema platosu gibi, tarihi bir şehir haline getireceğiz. Midyat ilçesinde yapılacak bütün bu çalışmalarımız için İl Özel İdare imkanları ile 600 bin lira dolayında harcama yapılacak” şeklinde konuştu.
  Kısa bir süre sonra Savur’da Abdullah Paşa konağına gidilen yolda derz çalışmalarına başlanacağını belirten Vali Duruer, Konağın, Savur’un en önemli binalarından bir tanesi olduğunu ve konağı restore edeceklerini de sözlerine ekledi.
  Mardin Valisi Hasan Duruer, Midyat’ta çalışmaların tamamlanmasının ardından aynı çalışmanın Mardin Merkezindeki tarihi yapı ve sokaklarında da yapılacağı açıkladı.
  Gümüşçüler çarşısında, en eski telkari ustası olan Melek Akyol’u ziyaret eden Vali Duruer, burada kendisi ile bir süre sohbet etti.
  Bu arada Turizm şirket turları ile Midyat'a gelen bir çok turisteMidyatın güöüşçüleri ve tarihi binalarını gezerken gözlemledik, özellikle Sıla dizisinin çekildiği Devlet konuk evini görmek için yoğun bir ilgi olduğı gözlerden kaçmadı.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kiziltepeajansi​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Vali Duruer Hedefimiz Forum Tarih
Mardin Valisi Duruer Ömerlide İncelemelerde Bulundu Mardin Tanıtımı 4 Eylül 2010
Baştabip Gökdemir, Vali Duruer'e brifing verdi Mardin Tanıtımı 20 Şubat 2010
Vali Duruer, Nusaybinli STK'ların sorunlarını dinledi Mardin Tanıtımı 18 Şubat 2010
Vali Duruer, Mardin'deki 1 yılını değerlendirdi Mardin Tanıtımı 5 Ocak 2010
Vali Duruer'den Nusaybin'de hafta sonu denetimi Mardin Tanıtımı 20 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş