Vakıf Köyü Enez Edirne

'Edirne Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Vakıf Köyü Enez Edirne konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Enez Vakıf Köyü - Vakıf Köyü Hakkında - Vakıf Köyü Tanıtımı - Vakıf Köyü Resimleri
  Vakıf, Edirne ilinin Enez ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: EYÜP ÇAKIR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (284) 831 34 03

  Tarihi

  Vakıf köyü, 93 harbi olarak bilinen 1887-1889 Osmanlı-Rus savaşı sırasında Bulgaristan topraklarında yaşayan türklerin oradaki zulüm ve baskıdan kaçarak şuanki topraklarına yerleşmişlerdir. Yerleşme sebebi ise o anki şartlar gereği baskıdan kaçma amacıyla deniz kıyısına 2 km içeri bir kuytuya yerleşmişlerdir. Buraya yerleşmelerinin diğer bir sebebi şuan hala akmakta olan bir çeşmenin bulunması. Fakat bu çeşme şu zamana akmasına karşın eskiye nazaran suyun tadında değişme olmuş ve acımıştır. Halk arasında bu çeşmeye acıçeşme denmektedir. Yerleşmelerine diğer bir etken sebep ise köyün yakınında, deniz kenarında bulunan tuz gölünün bulunmasıdır.Köy ismini, o zaman köyün şu anki yerinin birkişiye ait olduğu ve bu kişi vefat edince köy yerini ve tuz gölünü oraya yerleşen muhacirlere vakf etmiştir. Bu sebepten dolayı köyün adı vakıf köyü olmuştur. Köy yakın zamana kadar tuz gölünden faydalanıp geçimlerini buradan sağlamaktaymışlar.

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri, köyün balkan göçmeni yani muhacir olduğu için balkan devletlerinin gelenek ve göreneklerine benzemektedir. Fakat çağa ayak uyduran bir yapısı vardır. Bu sebeple eskiye nazaran geleneklerinde değişmeler olmuştur. En meşhur yemekleri arasında, genelde düğünlerde yapılan keşkektir. Keşkek, et ve kabuğu alınmış sarı buğdaydan yapılmaktadır. İçine lezzetini alması için kişiye özgü bağaratlarla süslenerek enfes bir tat elde edilir. Ayrıca satır et yemeği oldukça popülerdir. Et bir satır aracığı ile kıyılarak değişik şekillerde pişirilerek servis edilmekte olup, yolunuzun üzerindeki herhangi bir lokantada çok rahatlıla bulunabilir.

  Coğrafya

  Edirne iline 149 km, Enez ilçesine 21 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Fakat özel konum sebebiyle deniz kıyısında olma ve egeye kıyısı bulunduğundan iklimi biraz daha ılımandır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 - 813
  2000 - 574


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi ilk yerleşim sırasında köye vakf edilen tuz gölünden yararlanmışlardır. Daha sonraları hayvancılık ve tarımla uğraşmışlardır. İlerleyen zamanlarda Köyhizmetleri ve DSİ köye Eğitim ve Dinlenme Kampları Kurmuşlardır köy halkı tarım ve hayvancılığın yanında sezonluk olarak yazları bu kamplarda çalışmışlar ekonomilerine katkıda bulunmuşlardır. İlerleyen zamanlarda bu kamplara kadrolu işçi sıfatıyla memur olarak çalışmaya başlamışlardır. 2002 yılından sonra bu kamplar özelleştirmek istenmiştir bu nedenle orada çalışan köy halkı başka memurluklara veya aynı işletme içerisinde edirne ili içerisinde değişik yerlerde çalışmaya başlamışlardır. Bu sebepten dolayı köyde göçler gerçekleşmiştir.Şuan köy halkının çoğunluğu bu tesislerden emekli olmuş ve köyün çoğunluğu emeklidir. Bu durum da köyün ekonomik refahını yükseltmektedir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim yoktur son 7 yıldır çevre köy olan mesafe olarak yaklaşık 10 km aşan Hasköy İlköğretim okuluna taşımalı eğitim olarak yapılmaktadır.Alt yapısı kanalizasyon sistemi köy içerisinde tamamlanmış arıtıma bağlanmıştır.Köy içme suyunu tek kuyudan yararlanarak içmektetir. Fakat yazları bazen kuyunun yapımı eski olduğundan yetmemektedir. Köy PTT hizmeti olarak Enezden yararlanmaktadır. Sağlık hizmeti olarak köyde 2007 yılına kadar bir sağlık ocağı ve bir ebe bulunmaktaydı (Zübeyde Badem) fakat 2007 yılı içerisinde merkezi sistem olarak çevre köylerden Büyükevren köyüne sağlık evi kurulmuş sağlık hizmetini oradan yapmaktadır. Köyün yolları asfalttır ulaşım rahatlıkla yapılmaktadır. Elektirk ve telefon bağlantılrı vardır ve her geçen gün yenilenmektedir.


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Vakıf Köyü Enez Forum Tarih
Vakıf Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Çavuşlu Köyü Hakkında Bilgi Vakıfebir Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Vakıflı Köyü Hakkında Bilgi Samandağ Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Vakıfiğdemir Köyü Malkara Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Vakıflar Köyü Çorlu Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş