Vaşak

'Diğer Hayvanlar' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 14 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Vaşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Vaşak, kedigiller (Felidae) familyasından Lynx cinsini oluşturan orta büyüklükte etçil ve yabanıl hayvan türlerinin ortak adı.

  Kediye benzemekle birlikte normal kedi ağırlığından 5 kat daha ağırdırlar. Kulakları da normal kediye kıyasla daha uzun ve uçları tüylüdür. Kış bastırdığında ise sadece kulaklarının üzerindeki tüyler değil tüm vücudu kalın bir tüy tabakası ile kaplanır. Adeta kışın gelmesi ile mantolarını giyerler. Patilerinin genişliği karda yürümelerini kolaylaştırır.
  Gövdelerine göre küçük kalan başları ve kısa kuyrukları ile ilk bakışta ürkütücü gözükseler de görünüşleri kesinlikle etkileyicidir. Renkleri kum renginden koyu kahveye kadar değişir.
  Vaşak türleri arasında görünüş farklılıkları mevcuttur. En bilinen vaşak türleri : Amerikan Vaşağı, Keşmir Vaşağı, Tibet Vaşağı, İspanyol Vaşağı, Avrasya Vaşağı’dır.
  Engebeli arazilerde ve genellikle Çam ormanlarında yaşarlar ama açık ormanlık araziler ya da diğer coğrafi mekanlarda da rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilirler. Hatta denizden 3000 metre yükseklikte yaşayan vaşaklar bulunmaktadır.
  Sadece iyi bir dağcı değil aynı zamanda iyi birer yüzücüdürler. Bu sebeple kar tavşanı, kemirgen, ördek, yer kuşları, balık gibi geniş bir av yelpazesi vardır. Her vahşi kedide olduğu gibi avını mükemmelen gözler ve yaklaştığını hissettirmez. Vaşaklar ara sıra avlanırken birlikte hareket ederler. Özellikle tavşan gruplarını avlarken birlikte hareket ettikleri görülür. Avlanma zamanı olarak geceden ziyade gündüzü tercih ederler.
  Çiftleşme döneminde egemenlik alanının dışına çıkarlar. Genellikle de Ocak sonu ya da Mart başı arasında çiftleşirler. Dişi vaşakların hamileliği 69 ila 72 gün arasında sürer ve 2 ila 3 yavru doğurur. Yavrular annelerinin bir dahaki çiftleşme dönemine kadar ayrılmazlar. Dişi vaşaklar 21 aylıkken erkek vaşaklar ise 33 aylıkken erginleşirler.
  Ne yazık ki doğal hayatın bir parçası olan vaşaklar insanoğlunun tehdidi altındadır. 600 kadar vaşağın yaşadığı Norveç’te sadece 2 ay içinde 117 vaşak avcılar tarafından öldürülmüştür. World Conservation Union (~Dünya Koruma Birliği) açıkladığı nesli tehlike altındaki 120 memeli türü arasında vaşaklara da yer verilmiştir. Vaşakların avlanması hala yaşadıkları ülkede yasaklanamamıştır.

  Geoffroys Kedisi
  Borneo Körfez Kedisi
  Serval
  Karakulak
  Kodkod
  Çin Çöl Kedisi
  Margay
  Balıkçı Kedileri
  Leoparlar
  Kum Kedileri
  Aslan
  Puma
  Çita
  Vaşak
  Jaguar

  Vaşak türleri
  • Bayağı vaşak (Lynx lynx)
  • Kanada vaşağı (Lynx canadensis)
  • İber vaşağı (Lynx pardinus)
  • Doru vaşak (Lynx rufus)


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Vaşak Forum Tarih
Vaşak Hakkında Bilgi Kedi ve Köpekler 15 Şubat 2012
Vaşak Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 23 Mart 2010
Vahşi Kediler - Vaşak Diğer Hayvanlar 29 Haziran 2009
Vaşak, kedigiller (Felidae) Diğer Hayvanlar 14 Mart 2009
Nesli Tükenen Vaşak Türkiye'de İlk Kez Görüntülendi Diğer Hayvanlar 11 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş