VİSTA da yazılım uyum sorunları

'Windows Vista' forumunda _KaRiZmA_ tarafından 18 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _KaRiZmA_

  _KaRiZmA_ Üye

  VİSTA da yazılım uyum sorunları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Windows Vista’nın gelmesiyle tüm yazılım dünyasında bir telaş başladı. çünkü çoğu yazılım Vista’yı desteklemiyordu. Windows XP’de sorunsuz çalışan birçok program Vista’ya yüklenemiyor, hata veriyor; yüklense bile çoğu çalışma esnasında çeşitli hatalar veriyorlardı. Yazılım firmaları bir bir programlarının Vista uyumlu versiyonlarını yayınlamaya başlasalar da halen vazgeçemediğimiz birçok programın Vista’ya uyumlu versiyonunun çıkmadığını düşünürsek Vista kulanımı büyük bir çıkmaza giriyor.
  Peki bunun çözümü yok mudur? dediğinizi duyar gibiyim. Bu sorunun kesin çözümü ancak programın Vista uyumlu versiyonunun çıkmasıdır ama programın Vista uymulu versiyonunun çıkışını bekleyene kadar geçici çözümlere başvurulabilir. Vista’nın sunduğu büyük bir kolaylık olan Uyumluluk özelliği ile her ne kadar kesin olmasa da geçici bir çözüm elde edebiliriz. Eğer program yükleme esnasında hata veriyorsa Bu işletim sistemi desteklenmiyor (This Operating System is not supported) diyerek yüklemeyi sonlandırıyorsa (Bu sadece örnek bir hata diğer çeşit hatalarda da deneyebilirsiniz) programın setup dosyasına sağ tıklayın açılan küçük pencerede Uyumluluk sekmesine geçin ve Bu programı aşağıdaki uyumluluk modunda çalıştır‘ın karşısındaki kutucuğa tıklayın. Ardından aşağıdaki seçeneklerden Windows XP Service Pack 2‘yi seçin. Sonrasında setup dosyasına çift tıklayarak yükleme işlemini gerçekleştirin. Yükleme işlemi yine sorun çıkarabilir. Bunun sebebi programın yönetici izinleriyle çalışma gereği duyması olabilir. Çünkü Windows XP’de Kullanıcı Hesap Denetimi özelliği olmadığından programlara Administrator modunda çalışma özelliği çokça konulan birşeydi. Bu sorunu çözmek için ise yine programın setup dosyasına sağ tıklayın ve Uyumluluk sekmesinde alt kısımda, Bu programı yönetici olarak çalıştır seçeneğini aktifleştirin. (Bunu sadece güvendiğiniz yazılımlara uygulayın güvenmediğiniz yazılımlar yönetici izinleriyle bilgisayarınıza zarar verebilir.) Tekrar setup dosyasına çift tıklayarak yükleme işlemini başlatınız. Umulur ki bu sefer sorunsuz halledebilirsiniz.


  Programı yükledikten sonra işimiz bitti diye düşünmeyin bazı programlar bu aşamada da sorun çıkarabiliyorlar. Bunun için programın .exe dosyasına veya kısayoluna yukarıda anlattığımız işlemleri uygulayın, programınız büyük bir ihtimalle çalışacaktır. En azından programların yeni sürümleri çıkana kadar böyle idare edebilirsiniz. Tabi ki bazı programları böyle de çaılştırmanız mümkün olmayabilir.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - VİSTA yazılım uyum Forum Tarih
Vista’da Yazılım Uyum Sorunları Çözumü Windows Vista 28 Kasım 2008
Vista Yazılım Santral Programı İndir Download Yükle U-V 15 Ağustos 2010
Bilgisayarın Adını Değiştirmek Vista Windows Vista 5 Ağustos 2012
Vista Nasıl Format Atılır Resimli Windows Vista 27 Nisan 2011
Aero X Theme - Vista Teması Windows Vista 6 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş