Vücut, yağmuru nasıl biliyor?

'Genel Sağlık' forumunda Siraç tarafından 13 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Vücut, yağmuru nasıl biliyor? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Vücut, yağmuru nasıl biliyor?

  Yağmurlu havanın vücuttaki kortizonu düşürdüğü için önceden hissedilebiliyor. [​IMG]
  Atatürk Üniversitesinde yapılan araştırmada, bulutlu ve yağmurlu havanın vücuttaki kortizonu düşürdüğü, böylece ağrıları artan hastanın ''yağmur yağacağını'' önceden hissettiği belirlendi.

  Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halis Süleyman başkanlığından 6 kişilik ekip, romatizması olan hastaların yağmur yağacağını önceden hissetmesinin nedeniyle ilgili çalışmasını tamamladı.

  Doç. Dr. Süleyman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yağmurlu ve bulutlu havalarda inflamasyon denilen romatizmal ağrıların arttığını belirterek, ''Şimdiye kadar bu ağrıların artış nedeni tam olarak bilinmiyordu. Yaptığımız araştırmada bunun vücuttaki kortizon ve adrenalin seviyesine bağlı olduğunu belirledik'' dedi.

  ROMATİZMAL İLAÇLAR VE AĞRI

  Yağmurlu ve bulutlu havalarda romatizmal hastalıkları olanların ilaç kullanmalarına rağmen ağrılarının arttığını vurgulayan Süleyman, romatizmal ağrılara karşı kullanılan antiinflamatör ilaçların vücuttaki kortizon düzeyini koruyup, adrenalin düzeyini düşürerek ağrıyı azalttığını kaydetti:

  Kullanılan ilacın etkisiyle ağrının azaldığına anlatan Doç. Dr. Süleyman, şunları söyledi:

  ''Yaptığımız araştırmada yağmurlu ve bulutlu havalarda vücuttaki kortizon düzeyinin düştüğünü gördük. Özellikle nemli bölgelerde yaşayanların en büyük sorunu olan romatizmal hastalık ağrıları bulutlu havalarda artıyor. Ağrıları artan hasta da tecrübe sonucu yağmur yağacağını tahmin edebiliyor.''

  Çalışmalarının romatizmal hastalıkların tedavisi için yeni umutlara neden alabileceğini ifade eden Süleyman, ''Bundan sonra yağmurlu ve bulutlu havalarda vücuttaki kortizon ve adrenalin seviyesi düşme nedenini belirlemek için çalışma yapacağız'' dedi.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Vücut yağmuru nasıl Forum Tarih
Kanın vücutta dolaşımını sağlayan yapı ve organlar Genel Sağlık 8 Aralık 2014
Vahdet-i Vücut, Vahdet-i Vucud (3) İman ve İslam Forumu 10 Mayıs 2014
Kanın Vücuttaki Görevleri Nelerdir Kısaca Genel Sağlık 4 Ocak 2014
Vücut Sağlığının Korunması ve Sürdürülmesi İçin Giyecek Seçimi Nasıl Olmalı Genel Sağlık 27 Kasım 2013
Vücut Mikroplara Karşı Nasıl Dayanır El Ayak ve Vücut Bakımı 15 Eylül 2013

Bu Sayfayı Paylaş