Vücudunuzda Taş Yapan Yiyecekler..

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 12 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Vücudunuzda Taş Yapan Yiyecekler.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İçtiğimiz sular değil, bazı yiyecek ve içecekler de böbrek taşı yapıyor. İşte taş yapan yiyecekler…

  Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Yalçın İlker, ``Aşırı protein alımı, tuzlu gıdalar, çikolata, yapraklı bitkiler, aşırı çay ve kahve tüketimi böbrek taşı riski oluşturabiliyor`` dedi ve ekledi:

  Su tüketin..

  ``Böbrek taşına yol açan en önemli faktörlerden birinin gıda tüketimi olduğu biliniyor. Oluşan taşın cinsine göre aşırı protein alımı, tuzlu gıdalar, çikolata, yapraklı bitkiler, aşırı çay ve kahve tüketimi risk faktörü oluşturabiliyor.
  En önemli etkenlerden biri de az su tüketilmesi. Taş hastası olsun olmasın herkesin günde en az 10-12 bardak su içmesi gerekiyor.
  Oluşmuş bir taşı ilaç tedavisiyle küçültme veya yok etme şansı pek mümkün değil. Sadece ürik asit taşında ağızdan alınabilen ilaçlar ile başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Önemli olan taş hastalarında yüzde 50 olan tekrarlama olasılığını azaltmaktır.

  Bu açıdan ufak bir taş parçasından yapılabilen taş analizi ve risk faktörlerini ortaya koyabilen detaylı kan ve idrar analizleri büyük önem taşıyor. Bu analiz sonuçlarına göre ilaç ve diyet ile tekrarlamanın önüne geçilebiliyor. Bütün taş cinslerinde çok su içilmesi, taşın nüksetmesini azaltan ana tedavilerden biridir.
  Ufak taşları vücut atıyor

  Böbrek taşı hastalığında en etkili tedavi yöntemlerinden biri de halk arasında `taş kırma` olarak bilinen dışarıdan şok dalgaları ile uygulanan tedavidir.
  Bu tedavi yönteminde bir makine tarafından oluşturulan şok dalgaları vücudun dışından taşa odaklanarak taşın ufak parçalara ayrılmasını sağlıyor.

  Bu ufak parçalar kendiliğinden idrar yolu ile dışarı atılıyor. Bu yöntem, iki santimden küçük böbrek taşları ve böbrek ile mesane arasındaki kanalın üst kısmında olan taşlar için uygundur.`
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Vücudunuzda Taş Yapan Forum Tarih
Vücudunuzda 24 saat boyunca neler olduğunu biliyor muydunuz? Genel Sağlık 12 Ekim 2010
Toplu taşıma araçlarını tercih etmenin önemi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Toplu taşıma araçlarının yararları kısaca Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 18 Şubat 2017
Taşkömürü yatakları hangi jeolojik zamanda oluştu kısaca Eğitim Bilgileri 18 Şubat 2017
Bizden farklı inançları düşünceleri kültürü taşıyan insanlarla bir arada yaşamak için ne yapmalıyız Sorular ve Cevaplar 6 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş