Vücuda Zarar Vermemek İçin İntihar Eden Hücreler

'Bilim & Teknoloji' forumunda UquR tarafından 21 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Vücuda Zarar Vermemek İçin İntihar Eden Hücreler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Vücuda Zarar Vermemek İçin İntihar Eden Hücreler

  Canlı vücudundaki gereksiz, hatalı veya hastalıklı hücreler kendi kendilerini öldürürler. Pek çok hücre kendi kendini yok etmek için bir dizi protein üretir. Ancak, hücre vücuda yararlı olduğu sürece bu proteini, yani kendi ölüm makinasını durdurur. Hücre hastalanır, kötü huylu hale dönüşür veya organizmanın sağlığını tehdit etmeye başlarsa öldürücü proteinler çözülürler, etkin hale gelirler ve hücreyi öldürürler.

  Hücrenin tam zamanında ve yerinde karar vermesi çok önemlidir. Aksi takdirde, yani ölüm proteinleri, hücre sağlıklı iken harekete geçirildiğinde, vücuttaki sağlıklı hücreler sürekli ölecekler ve bu da, canlının ölümü ile sonuçlanacaktır. Zararlı ve hastalıklı hücrelerin yaşamaya devam etmeleri ise yine canlının ölümü ile sonuçlanabilecektir.

  İntihar etmeye karar veren ve ölüm proteinini etkin hale getiren hücre önce büzülür ve kendisini çevresinden geri çeker. Sonra yüzeyinde kabarcıklar oluşur ve bu hücre kaynıyormuş gibi bir görüntü oluşturur. Ardından çekirdeği ve daha sonra da hücrenin tamamı parçalara ayrılır.

  İntihar eden hücrelerin artıkları ise derhal çevredeki diğer hücreler tarafından yok edilir. Daha da ilginç olan ise, ölü hücrelerin hepsinin diğer hücreler tarafından temizlenmemesidir. Bazı ölü hücreler özellikle bırakılır, çünkü bunların vücuttaki görevleri hala bitmemiştir. Örneğin, gözün lensi, deri, tırnak gibi dokular da ölü hücrelerden oluşur ama bunlar beden için gerekli olduğu için yok edilmezler. Hücrelerin, hangi ölü hücreleri yok ederek hangilerini bırakacaklarına karar vermeleri ve bu karara vücuttaki trilyonlarca hücrenin uyum göstermesi üzerinde düşünülmesi gereken çok önemli bir konudur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Vücuda Zarar Vermemek Forum Tarih
Sigara Ve Alkolün Vücuda Zararları Nedir Genel Sağlık 28 Aralık 2011
Eroin Nedir, Eroin Hangi Maddeden Üretilir, Eroinin Vucuda Zararı Ve Etkileri Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 9 Ağustos 2011
Bağımlılık Yapan Maddeler, Bağımlılık Yapan Alkolün Vücuda Zararları Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 9 Ağustos 2011
Bağımlılık Yapan Uyuşturucunun Vücuda Etkileri Ve Zararları Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 9 Ağustos 2011
Oruç vücuda zarar verir mi? Ramazan ve Hikmeti 17 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş