Uzunyol Köyü Şenpazar Kastamonu

'Kastamonu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Uzunyol Köyü Şenpazar Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şenpazar Uzunyol Köyü - Uzunyol Köyü Hakkında - Uzunyol Köyü Tanıtımı - Uzunyol Köyü Resimleri
  Tarihi

  1969 yılına kadar mahalle olan yerleşim yeri Mahir Ünlü'nün çabalarıyla köy statüsüne kavuştu. Karasomaday olan adı da yine Mahir Ünlü tarafından UZUNYOL olarak değiştirildi.

  Köyün kurucuları Karakadıoğulları sülalesinin bir koluna mensup Aşçı Koca ve Bayraktar'dır. Birlikte geldikleri köyün yerinde ormanlar vardır. Keserek kendilerine yer açar ve ahşap evlerini yaparlar. Köyün çoğunluğu Aşçıoğulları diye anılan sülaledendir. (Soyadları Ünlü, Sökmen, Keskin, Yılmazer, Kalay olanlar. Soyadı Demirkan olan Hasan Ağa'nın erkek evladı olmadığından aile sona ermiştir.) Bayraktar'ın sülalesinin son erkek ferdi Mehmet Ay (Zeybek) vefat edince bu sülale de son bulmuştur. Aşçıoğullarının akrabaları olan ve Karakadıoğullarına mensup olduğu sanılan Aşıkoğulları ve Kömüş Ahmet Oğulları da yerleşince köy oluşmuştur.

  Aşçı Koca evladından İdris Ağa, oğlu Yakup, oğlu Yakup Usta (Yakup Ağa) yoluyla gelenler Ünlü soyadını taşımaktadır. İdris Ağa'nın kardeşlerinden gelenler Aşçıoğullarının diğer kollarıdır. Mustafa Onbaşı'nın çocukları Yılmazer, kardeş olan Ahmet Çavuş ve Hasan Onbaşı'nın çocukları Sökmen, Hasan Usta (Hacı Dayı) ve kardeşleri Kalay, geriye kalanlar de Keskin soyadını almışlardır.

  İlk yerleşen Aşçı Koca ile Bayraktar'ın kestikleri ormanın yerinde yüzyıllar önce muhtemelen Ceneviz köylüleri yaşamıştır. Zira köy içinde şimdiki okulla Mahir ÜNLÜ'nün evi arasındaki derenin okul tarafında bir tuğla ocağı bulunmuştur. Köyün karşısında Kaya Altı mevkii üstünde Yazlık Yeri denilen yerde kime ait olduğu bilinmeyen mezarlar bulunmuş, defineciler tarafından talan edilmiştir.

  Kültür

  Uzunyol Köyü Anadolu ve Trakya köylerinin Türk kültürü özelliklerinin birçoğunu bünyesinde bulundurmaktadır.

  Kız kaçırma, kan davası gibi olumsuz gelenekler bu köyde yoktur. Köy halkının en önemli özelliği devlet erkine kayıtsız şartsız bağlılıktır. Köyde geçim zorlukları halkın müzikle ilgisini radyo dinleme ve televizyon seyretme düzeyine indirmiştir.

  Düğünlerde davul, zurna ve kemane vazgeçilmez enstrümanlardır. Bu enstrümanları çalanlar civar köylerden temin edilir.

  Coğrafya

  Kastamonu iline 115 km, Şenpazar ilçesine 15 km uzaklıktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 775 metredir. Yükseklik Isırganlı tepesine doğru daha da artar. Isırganlı tepesinden Karadeniz'in güzelliğini -özellikle yaz aylarında- seyredebilirsiniz.

  Koordinatları;

  41 derece 52' 48" Kuzey
  33 derece 15' 50" Doğu

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak kıyı karadeniz'in daha iç kesimlerinde kaldığından kar yağışı ve soğuk hava etkilidir. Köyün yükseltside fazla olması hava şartlarının ulaşıma elverişsiz hale gelmesine sebep olmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Çevre köylere sabit telefon hatları bu köyden dağıtılmaktadır.


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uzunyol Köyü Şenpazar Forum Tarih
Kocaeli Üniversitesi Hereke Ömer İsmet Uzunyol Meslek YüksekOkulu Bilgileri Üniversiteler 31 Ocak 2011
Uzunyol İlköğretim Okulu Kastamonu Şenpazar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş