Uzunluk Ölçülerinin Kullanıldıgı Spor Dalları Nelerdir?

'Diğer Spor Dalları' forumunda Mavi_inci tarafından 1 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Uzunluk Ölçülerinin Kullanıldıgı Spor Dalları Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hangi Spor Dallarında Uzunluk Ölçüleri Birimleri Kullanılır?Spor Dallarında Kullanılan Uzunluk Ölçüleri Bİrimleri-Uzunluk Ölçülerinin Kullanıldıgı Spor Türleri

  Uzunluk ölçülerinin kullanıldığı spor türleri


  Atletizm, bir pist ve alanda yapılan, dünyanın en eski sporlarından biridir
  . Bu oyunlarda atletler koşu, yürüyüş, atlama ve atma yeteneklerini gösterirler. Bu tür etkinlikler, çağlar boyunca tüm dünyada yaygın ilgi görmüştür.


  İlk koşu yarışının İÖ 3800 yılında Mısır'da düzenlendiği bilinmektedir
  . Ama tarihin en ünlü atletizm yarışmaları, ilk kez Eski Yunanistan'da düzenlenen Olimpiyat Oyunları'nda gerçekleşmiştir. Eski Olimpiyat Oyunları, yalnızca spor yarışmalarının düzenlendiği bir etkinlik değil, aynı zamanda sporun sanat ve kültürle birleştiği büyük şenliklerdi. Atletler yarışmalardan 10 ay önce hazırlanmaya başlar, son ayı da Olimpiyat Oyunları’nın düzenlendiği yer olan Olympia'da geçirirlerdi. Yarış öncesi hazırlanma değişik biçimlerde günümüzde de sürmektedir.


  Atletizm, insanın tüm güç ve yeteneğinin neredeyse tümüyle kullanılmasını gerektirir
  . Atletler birbiriyle yarışırken, aynı zamanda kendi güç ve yeteneklerinin sınırlarını tanır, bunları geliştirmeye çalışırlar.
  Pist ve alan atletizmi üç ana dala ayrılır: Koşu, yürüyüş ve alan (atlama ve atma) yarışları

  Koşu dalı, kısa mesafe hız, orta ve uzun mesafe koşularından oluşur
  . Bu yarışlar, kapalı salon ya da açık hava pistlerinde, yollarda ve kırlarda yapılabilir. Kısa mesafe hız koşuları, 400 metreye kadar olan koşulardır.. Kısa mesafe koşuları, 100, 200 metre ve açık hava pistinin bir turuna eşit olan 400 m. yarışlarıdır.. Dönemeçlerin eğimli olduğu 200 metrelik pistler çok yaygındır. Salonlardaki en kısa hız koşusu 50 metredir. Kısa mesafe koşucusu yarışa hızlı bir çıkışla başlar, iyice hızlandıktan sonra da hızını sürdürmeye çalışır. Orta mesafe koşuları, 800 ve 1.500 metre yarışlarını kapsar. Teknik olarak hız koşusu sayılmakla birlikte, orta mesafe koşuları hız ve dayanıklılığın iyi bir taktik anlayışıyla birleştirilmesine dayanır. Son birkaç yıldır Türk bayan atlet Süreyya Ayhan, 1.500 metrenin en iyi koşucularından biri sayılmaktadır.
  Bu yarışmalarda atletler tüm mesafeyi baştan sona tam sürat koşarlar Kapalı salon pistleri ise daha kısadır

  Uzun mesafe yarışları pistte 3
  .000, 5.000 ve 10.000 metre yarışlarını kapsar. Maraton ve yol parkurunda koşulan öteki yarışlar ise daha uzun mesafelerde yapılır.. İlk kez 1969'da uluslararası bir yarışmada 1.500 metre koşan kadınlar, 1974'te 3.000 metre koşusuna, 1970 sonlarında da maraton yarışlarına katıldılar. Yalnızca erkeklerin koştuğu, 28 tahta engel ve 7 su engelinden oluşan 3.000 metre engelli yarışı dışında kalan tüm uzun mesafe koşularına kadınlar da katılırlar.. Günümüzde Londra ve New York maratonlarına her yıl on binlerce atlet katılmaktadır.
  Son yıllarda uzun mesafe koşularına kadınlar da katılmaktadır Dünyada yaygınlık kazanan uzun mesafe koşularından özellikle maraton yarışlarına katılan atlet sayısı giderek artmıştır
  Disk Atma

  Atletizm sporu atmalar branşından, bir diskin bir daire içerisinden belli bir açı ile saha boyunca atılmasına göre yapılan spordur
  . İki tip disk vardır. 1 ve 2 kg'lık olup yapısal şeklinden dolayı disk adını almıştır. Dört atma dalından biridir. 74 metre 8 cm ile dünya rekoru Alman Jurgen Schult a aittir..Disk: Diskin gövdesi ağaçtan veya diğer uygun materyalden yapılır. (Kenarları ****ldendir.) Genellikle diskin merkezinde çıkarılabilen ağırlık vardır..lık bayanlara ise 1 kg.lık disk bu şekilde elde edilir. Diskin her yanı farksız olmalıdır. Erkeklerde disk çapı 219-221 mm., bayanlarda 180-182 mm..
  Erkeklere 2 kg arasındadır


  Bayrak yarışı


  4 sporcuya sahip yüzme ve koşu takımları arasında düzenlenen yarış
  . BAYRAK YARIŞLARI YARIŞIN ANA HATLARI Her dört atlet yarışın bir ayağını ya da etabını koşar, elindeki bayrağı(stafet) işaretli sopa değiştirme bölgesinde takımın bir sonraki üyesine verir. En yaygın bayrak yarışları hem kadnlarda hem erkeklerde 4x100 metre ya da 4x400 metrede yapılır. Erkekler 4x400 metre koşusu geleneksel olarak bütün pist oyunlarının son yarışıdır. Daha az koşulan yarışlarsa, 4x200 metre, 4x800 metre ve 4x1600 metredir.


  KOŞU PİSTİ

  Yarışlar standart koşu pistlerinde yapılır.


  KULVAR DÜZENİ 4x100 metre yarışlarında atletler koşunun başından sonuna kadar kendi kulvarlarında kalırlar
  . 4x400 metrede, koşucular yarışa farklı kulvarlarda başlar, koşunun ikinci ayağının son 100 metresinde en içteki kulvara geçebilirler.


  SOPA DEĞİŞİM ZAMANI Sopanın değişimi bayrak koşularının en kritik anlarıdır
  . Sopalar nazik ve dikkatlice elden ele geçirilir. 4x100 metre koşularında sopa değiştirmeye "kör aktarım " denir. Bunun nedeni alıcının sopayı getiren arkadaşı ile görsel temas kurmamasıdır.


  Pentatlon


  Pentatlon, beş ayrı daldaki yarışlardan oluşan atletizm yarışması
  .Ayrıca pentatlon terimi atletizmde bayanların kış sezonunda salonda yarıştıkları çoklu branş yarışması içinde kullanılır.


  Erkekler pentatlonu


  MÖ 705'e doğru eski Yunanistan'daki Olimpiyat Oyunları kapsamına alınmış olan geleneksel erkekler pentatlonu, 1924'e kadar modern Olimpiyat Oyunları'nın yarışmalarından biri olmuş ve uzun atlama, disk atma, cirit atma, 200 m koşu, 1
  .500 m koşu yarışmalarını içermiştir. 1912'den bu yana Olimpiyat Oyunları'nın kapsamında olan modern erkekler pentatlonuysa binicilik, eskrim, atıcılık, yüzme ve krostan oluşur.

  Bayanlar pentatlonu


  Bayanlar pentatlon yarışmaları, 1960-1980 arasındaki Olimpiyat Oyunları'nda 100 m engelli koşu, gülle atma, yüksek atlama, uzun atlama, 200 m koşu dallarında yapılmış, 1989 Olimpiyatları'nda, bunlara cirit atma ve 800 m koşunun eklenmesiyle, heptatlona (yedili yarışma) dönüşmüştür
  .
   

 2. bence çok güzel benim işimede yardı hem size de tavsiye ederim :)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uzunluk Ölçülerinin Kullanıldıgı Forum Tarih
Uzunluk Ölçülerinin Tarihçesi Tarihi Bilgiler 24 Mayıs 2011
Uzunluk Ölçülerinin Tarihçesi - Ölçü Birimlerinin Tarihçesi Konu Dışı Başlıklar 25 Haziran 2009
Uzunluk ve kütle birimleri nelerdir kısaca Eğitim Bilgileri 29 Eylül 2014
Milimetre İle Ölçülen Uzunluklar Nelerdir Diğer Mesleki Bilgiler 12 Ocak 2014
Cumhuriyetten Önce Kullanılan Uzunluk Ölçü Birimleri Nelerdir Tarihi Bilgiler 11 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş