Uzunluk Ölçülerini Kullanan Meslekler

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda DeMSaL tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Uzunluk Ölçülerini Kullanan Meslekler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Marangozluk - İnşaat Mühendisliği - Terzilik - Ölçme Birimlerini Kullanan Meslekler  UZUNLUK ÖLÇÜLERİNİ KULLANAN BİRKAÇ MESLEĞİ TANIYALIM
  MARANGOZLUK: Ağaç işleme işidir. Ağacın doğal hâliyle ya da makinelerce işlenmiş haliyle alınıp, ölçülere göre kesme, biçme, zımparalama gibi işlemlerden geçirilerek nesnelerin ortaya çıkartılması işidir. Bu işi yapanlara marangoz denir.
  Ahşap malzemeleri, isteğe ve ölçülere göre işleyerek ve şekillendirerek, binalarda gerekli yerlere yerleştiren veya ahşap eşya yapan kişilere de marangoz denir. Uzunluk ölçen araçlar, marangozların en sık kullandıkları araçlardır.

  İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ:
  İnşaat mühendisleri, yapıların taşıyıcı sistemine ait hesaplamaları yaparlar. Bu hesaplamalara göre aks aralığı, kullanılacak malzemeye göre kolon, kiriş ölçü ve boyutları ile (betonarme ise) donatı yoğunluğu, (çelik yapı ise) görüntü tipi seçilir. Plan ve projeler, ölçeklere göre uygun uzunluk birimleri kullanılarak çizilir.

  TERZİLİK: Terziler, çok uzun yıllardan beri, belki de ilk insanlardan beri, insanları çetin doğa olaylarından korumak amacıyla giysiler dikerler. Kumaşlar, iğne, iplik, dikiş makinesi ve metreler terzilerin başlıca araç-gereçleridir.
  Kıyafet dikilecek kişinin beden ölçüleri metre ile alınır.
  Kumaşlar metre ile ölçülerek kesilir.
  Kumaşlar makine ya da el ile dikilir
   

Bu Sayfayı Paylaş