Uzunkavak Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Uzunkavak Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzunkavak Köyü Tortum resimleri - Uzunkavak Köyü Tortum hakkinda bilgiler  Uzunkavak, Erzurum ilinin Tortum ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün tarihi Akkoyunlular'a dayanmaktadır, çünkü o dönemin kalıntıları bulunmaktadır. Uzunkavak adını kavak ağaçlarının çokluğundan almaktadır. Eski kale kalıntıları, eski yerleşim yerleri, ağ mezarlar denilen alanda kimlere ait olduğu bilinmeyen mezar kalıntıları vardır. I. Dünya Savaşı'ndan önce Ermeniler ile Türkler bir arada yaşamıştır, ama şu anda sadece Türklerin yaşamını sürdürdüğü bir köydür. Tortum'un en son köyü olup [[İspir'in duruköy köyü eski adı ile kompur ile sınırdır.

  Kültür

  Gelenekler: Genel itibariyle karadeniz kültürü hakim olup, asker uğurlamaları yapılır, kız ve erkek tarafında iki gün olmak üzere yemekli düğünler yapılır, yılbaşı akşamları gençler toplanıp tel helvası yaparlar, kahvelerde dönerler yapılır, bayramlarda yemek verilir.

  Yemekleri: cağ kebabı, kalturun (patetes)her türlü yemeği yapılır, kuymak, mıhlama, haşıl, kavut çorbası, horis, helva, kaymak, hıh, siron, erişte, tandır ekmeği, hasuta, huslama, su böreği, ayran aşı vb.

  Coğrafya

  Erzurum iline 105 km, Tortum ilçesine 60 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün doğu karadenizde olması dolayısıyla karasal ve karadeniz ikliminin etkileri sözkonusudur. Kışları soğuk, yazları sıcak geçer. Kışın dağlardaki kar seviyesi 1.5 metreye ulaşırken alçak kesimlerde ise daha azdır. İlkbahar ve yaz aylarında yağmur görülür. Köyümüzde yetiştirildiği sürece her türlü sebze ve meyve yetişir. Eskiden köyümüzde üzüm bağları bulunmaktaymış. Köyümüz su kaynakları yönünden oldukça zengindir. Ana kaynağı yedi göllerden başlayan daha sonra diğer kolları olan han deresi,hosan,yaylanın deresinin birleşmesi ile köyün ortasindan geçerek Tortum çayı ile birleşip Çoruh nehrine karışır. Göller ve derelerimizde kırmızı benekli şifalı ala balıklar bulunmaktadır. Ayrıca avlanmak köy halkı tarafından yasaklanmıştır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 658
  2000 548
  1997 537

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Mehmet COŞKUN
  2004 - Mehmet Coşkun
  1999 - Kemal Deniz
  1994 - Gülbey Durak
  1989 - Gülbey Durak
  1984 -Sadık Polat

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Bunun yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ve faal durumdadır. Köyde ayrıca ulaşımı sağlayan yol stebilize olup, elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uzunkavak Köyü Hakkında Forum Tarih
Uzunkavak Köyü Hakkında Bilgi Reyhanlı Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Uzunkavak Köyü Taşköprü Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 14 Nisan 2010
Uzunkavak İlköğretim Okulu Kastamonu Taşköprü Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 27 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş