Uzun yaşam geni beyni de koruyor

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 13 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Uzun yaşam geni beyni de koruyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  New York'taki Yeshiva Üniversitesi'nin Albert Einstein Tıp Fakültesi'nden Dr Amy Sanders ve ekibi, yaşlılıkla ilgili bir araştırmaya katılan 523 kişinin verilerini değerlendirdi.
  Uzun süre yaşamayı olanaklı kılan, 2003'te bulunan CETP geninin varyantının yaşlı kişilerin beyin sağlığını koruyabileceği tezinden yola çıkan bilim adamları, bu genin varyantına sahip olup olmadıklarını anlamak için araştırmanın başında hafıza sorunu olmayan 70 yaşındaki katılımcıların kan örnekleri incelendi.
  Ortalama 4 yıl boyunca bilişsel bozuklukların seviyesini, Alzheimer hastalığının belirtilerini ve başka değişiklikleri her yıl test eden bilim adamları, CETP varyantının 2 kopyasına sahip kişilerin hafıza kaybı, bunama ve Alzheimer'a yakalanma riskinin, bu kopyalardan hiçbirine sahip olmayanlardan yüzde 70 az olduğunu gördü.
  Amerikan Tıp Derneği'nin (JAMA) yayın organında yayımlanan araştırmada, bu genin kandaki iyi kolesterol seviyesini artıran bir protein ürettiği ve bunun kalp krizi ve bunama riskini azalttığı belirtilirken, aynı etkiyi yapacak bir ilacın daha uzun ve sağlıklı yaşamayı olanaklı kılabileceği vurgulandı.
  aa
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uzun yaşam geni Forum Tarih
Sağlıklı ve Uzun Yaşamanın Sırrı nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 13 Ocak 2014
Yeryüzünde Tahmi Ne Kadar Canlı Türü Yaşamaktadır Seviyeli-Ciddi Konular 1 Kasım 2011
Vazo Çiçeklerinin Uzun yaşaması İçin Öneriler Doğa ve Bitkiler 8 Kasım 2010
Uzun Yaşam İçin Diyet Diyet Beslenme 22 Eylül 2010
Egzersizle uzun yaşam şansı Diyet Beslenme 17 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş