Uzun yaşamın 9 sırrı

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 20 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Uzun yaşamın 9 sırrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Dünyanın en uzun ömürlü ve sağlıklı insanları İtalya`da Sardunya Adası`nda, Japonya Okinawa`da, Kaliforniya Loma Linda`da ve Kosta Rika Nicoya Yarımadası`nda yaşıyor.

  National Geographic Dergisi`nden Kaşif Dan Buettner, uzman araştırmacılardan oluşan ekibiyle bu bölgeleri tek tek gezdi ve kültürlerini büyüteç altına aldı. Dünya genelinde insanların yaş ortalaması 60 yıl 4 ay. En yüksek yaş ortalamalarına sahip ülkelerin başında gelen Japonya, ABD, İtalya ve Kosta Rika`da ortalama yaşam süresi 79 yıl. Son araştırmaya göre, Japonya Okinavva`da, Koska Rika Loma Linda`da, Kaliforniya Nicoya`da ve Sardinya Barbagia`da ortalama yaşam süresi 90 yıl civarında. Uzun yaşamın sembolü haline gelen 4 bölgede erkekler 90 yaşını buluyor, kadınlar ise 100`e merdiven dayıyor. Bu toplumların uzun yaşam sırlarını kendi hayatında uygulayanlar 100 yaşını görebilir.
  İşte, Forbes Dergisi`nin, okurları için kaşif Buettner`in 4 bölgeyle ilgili araştırmalarını kaleme aldığı kitaptan seçtiği, doğruluğu bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmış, uzun yaşamın 9 altın kuralı:
  1- Evli ve çocuk sahibi olmak
  2- Sebze ağırlıklı beslenmek
  3- Spor yapmak
  4- Şarap içmek
  5- İyi arkadaşlar edinmek
  6- Sofradan aç kalkmak
  7- Yaşamı işle sınırlandırmamak (işkolik olmamak)
  8- Maneviyatı güçlendirmek
  9- Stresten arınmak
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş