uzun dönemde kilo verme!

'Diyet Beslenme' forumunda RiVeR_Nn tarafından 8 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  uzun dönemde kilo verme! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  uzun dönemde kilo verme!

  "Hızlı bir şekilde kilolarınızı kaybedin!" yüzlerce diyet programının tek reklamı. Bu söz çok çekicidir. şu kaçınılmaz bir gerçek ki kaybettiğiniz kilolar bütün esrarengizliğiyle bir süre sonra alışkanlıklardan dolayı yine kendini gösterecektir, Amerikalılar bu zamana kadar ki en şişman toplumdur..
  Bu karmaşaya karşı önlem almak için Behevioral Approach to Weight Loss (kilo kaybetmede davranışsal yaklaşım) diye bir metod denenir. bu yöntem sağlıksız beslenme alışkanlıkları sonuçları göze alınarak yapılmış bir çalışmadır.sizin günlük davranışlarınızı değiştirip size bunları uzun süre korumakta yardım etmenin iste birkaç yolu:

  Birinci Basamak
  Dengenizi değiştirin, daha az kaloriler alın ve egzersizlerle daha fazlasını harcayın.
  İlk olarak günlük kalori ihtiyacınıza karar verin. Eğer bunu 500 kalori olarak düşündüyseniz.Bu sizin 1 haftada 1 pound kilo vermeniz anlamına gelmektedir.
  İkinci olarak haftalık egzersizlerinizi belirleyin. Egzersizlerinize kendinizi zorlamadan başlayın mesela haftada 1000 kalori yakmayı düşünün-- yani 10 mil yürüyün.

  Kayıt
  Bu biraz sıkıcı gelebilir ama çok iyi bir yoldur "yediğiniz yiyecekleri hesaplayın".Günlük aldığınız kalorileri iyi hesaplayın, ve hangi besinden kaç kalori aldığınızı not edin. Aynı banka dekontlarındaki gibi her şeyi not alın. eğer gün sonu kafanızda oluşturduğunuz değerlerin altında kaldıysanız, bankanızda harcanmadık paralarınız var demektir; ve bunları bir sonraki gün bozabilirsiniz.

  İkinci basamak
  Bir hareketiniz her hafta değiştirin.yaşam tarzınızı değiştirmek için haftalık özgürlüklerinizi gözden geçirin.. Yeni alışkanlıklar edinin, bunlar sizin günlük rutinlerinize karışacak, ve sizin daha sağlıklı yaşamanıza neden olacak-- belki birisi kilo almanızı engelleyecek.
  işte burada yapabileceğiniz bir kaç yeni alışkanlıklar var. unutmayın küçük değişiklikler uzun zamanda büyük ve güzel sonuçlar yaratır.

  Hayat egzersizlerinizi artırın
  Günlük yaşamda daha hareketli olun, ve bunun sonucunda daha fazla kalori yakın. mesela, merdivenleri asansörle değil yürüyerek çıkın, arabanızı alışveriş merkezinden uzağa park edin, yada evinize arabayla gitmek yerine arkadaşınızla yürümeyi tercih edin.

  Yemek çevrenizi kontrol altına alın
  Evdeki ve isteki yemek yeme yerlerinizi seçin. eğer yemek yiyecekseniz artık sadece seçtiğiniz yerlerde yiyebilirsiniz.Bu size bir his katıp yemek yeme alışkanlığınızın biraz önüne geçecektir. yani televizyon izlerken kitap okurken veya yemek yeme alanınızın dışında birşeyler yaparken sizin atıştırmalarınızı kesecektir.

  Kendinize kalıplar belirleyin
  nasıl yemeniz konusunda önlemler alın, ve yavaş olun. öğün uzunluğunuzu 25 dakikaya çıkartın; uzun süreli yemek yemeniz beyninizin midenize doydun diye sinyal göndermesine yarar. 25 dakika çok uzun bir süredir bu kadar sure masada oturmak için yavaş yiyin masadakilerle sohbet edin vs.!

  Restoran Alışkanlıklarınızı kontrol altına alın
  Dışarıda yediğiniz yemekleri kontrol altına alın. Eğer bu çok zorsa kendinize sağlıklı besinlerin bulunduğu restoranlar seçin. Eğer porsiyon büyüklüğünden şikayetçiyseniz, tabağınızı 2 ye bölün ve öteki kalan kısmı bir sonraki gün öğle yemeğinde yiyin.ama bundan önce tabi ki garsona paket yapıp yapamadıklarını sorun. Hazır olun!

  Destek hesapları
  devamlı değişmelerin anahtar faktörü olan sosyal desteğe sorun. Ve izleyeceğiniz yol bu olsun:
  Ailenize sizinle yürüyüp yürüyemeyeceğini sorun.
  Arkadaşlarınıza yada ailenize çocuklara egzersizleriniz süresince onların bakıp bakamayacağını sorun..
  Unutmayın bunları neden istediğinizi hep belirtin ve sonra teşekkür edin.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş