Uzunçam Köyü Mudurnu Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Uzunçam Köyü Mudurnu Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bolu İli Köyleri - Uzunçam Köyü Mudurnu - Uzunçam Köyü Hakkında - Uzunçam KöyüTanıtımı - Uzunçam Köyü Resimleri

  Bolu
  Bilgiler
  Nüfus 358 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 14800
  Alan Kodu 0374
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Bolu
  İlçe Mudurnu

  Uzunçam, Bolu ilinin Mudurnu ilçesine bağlı bir köydür.


  Genel Bilgiler

  Bolu ilinin Mudurnu İlçesine bağlı ve Güney batısında kalan eski ismi MUZAYGALAR olan şirin Köyümüzün yeni ismi Uzuncamköyü olarak Mudurnunun önemli köylerinden biridir.Mudurnuya uzakligimiz 25 km - Boluya uzakligimiz 80 km - Abanta uzakligimiz 70 km´dir. Köyümüze sabahlari ve Aksam üzeri Ilcemiz Mudurnu´dan Her Gün Otobus seferleri yapilmaktadir. Dört tarafı ova ve dağlar ile kaplı olması, tertemiz havası, yemyeşil bitki örtüsü, rengarenk yaban çiçekleri, dertlere deva su kaynakları ve çok sayıda Gezilecek yerleri olması, tabiiki birde toprakların verimli olmasından dolayı köyümüz bulunmaz bir cennettir.

  Yaz aylarında şehir hayatının stres altinda kalan bazi köylülerimiz şirin köylerine dinlenmmek üzere akin etmektedir, yillar önce köyümüzden çıkan bazı köylülerimiz ve köyümüzde çıkan yangın sonrasında evlerini kaybeden bazı köylülerimiz köylerine temelli geri dönmektedir, Bu gelişmelerin devam edeceği de ortadadır. Bu açıdan köyümüz aktif bir kimliğe sahipdir.
  Kültür

  Iç Anadolu, Karadeniz bölgelerinin bir geçiş noktası olmasına karşın gelenekselleşmiş Türk yemekleri yöresel değişikliklere uğramadan yenilmektedir. Sayabileceğimiz yöresel yiyecekler şunlardır.

  Etli makarna: Evlerde yapılır. Yufka şeklinde açılan çiy hamur içine soğan, maydanoz et karışımı konularak beş altı cm.lik üçken şekiller halinde katlandıktan sonra kaynayan suda pişirilir tepsilere konularak üzerine tereyağı, sarımsak suyu dökülerek yenir. Köylülerimizin hala vazgeçemedikleri bir hamur yiyeceğidir.
  Coğrafya

  Bolu iline 76 km, Mudurnu ilçesine 25 km uzaklıktadır.

  Kuzeyinde Taskesti, Kuzeydoğusunda Mudurnu ilcesi doğusunda Seben ilçesi, güneyinde Nallıhan ilçesi batısında Göynük ve Akyazı ilçeleri bulunmaktadır.

  Köyümüz deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 1200 m’ dır.

  Uzuncam köyünün jeolojik yapışım esas alarak filiş formasyonu teşkil eder.Kıvrıntılı, kırık ve çöküntülü özelliğe sahip filiş aralarında yer yer kireç taşı tabakaları da bulunan killi,çimentolu,çoğunlukla pek kalın olmayan tabakalar halinde çeşitli kumtaşı ve konglomera tabaka değişimlerinden oluşur.Bu tabakalar genellikle killi toprak verdiklerinden heyelanlara çok rastlanır.

  Arazi henüz iyice yerleşmemiş olduğundan eskiden beri bir çok deprem olmuştur. İkinci derecede tehlikeli deprem bölgesi üzerindedir.

  Uzuncam Köyü engebeli bir arazi yapısına sahiptir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Daglarinin ovaya bakan yamaclarinda Karadeniz ikliminin hakim sürdügü bölgede, Mudurnu, Göynük, Seben, Kibriscik civarinda daha cok ic Anadolu iklimi gözlenir. Yillik yagış ortalamasi 533,7 mm olarak kaydedilmiştir. Yilin en soguk ayı 0,3 0C ile Ocak, en sıcak ayı ise 19,5 0C ortalama ile Ağustos'tur.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 358
  1997 364
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.AYRICA SAMAN TİCARETİ VARDIR. Tarım ve hayvancılıkla, Genellikle Tavukculuk ile maddi durumunu kazanmaktadir ve buyüzden ilçenin önemli Köylerinden biridir.Çalışkan, sıcakkanlı ve gururlu bir halkı vardır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Mehmet ÖZKICIR
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uzunçam Köyü Mudurnu Forum Tarih
Uzunçam Köyü Hakkında Bilgi Ayancık Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Uzunçam Köyü Pınarbaşı Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 14 Nisan 2010
Uzunçam Köyü Emet Kütahya Kütahya Tanıtımı 11 Nisan 2010
Uzunçam Köyü Nazilli Aydın Aydın Tanıtımı 8 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş