Uzmanlar aileleri uyarıyor

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 22 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Uzmanlar aileleri uyarıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tatilde çocuğunuzla daha fazla ilgileninKarne heyecanı yaklaşıyor. Uzmanlar aileleri uyarıyor.


  [​IMG]Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Ebebiyat Fakültesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr.Süleyman Doğan, ebeveynlerin başarısızlıklarından dolayı çocuklarına tenkit yerine daha fazla ilgi göstermeleri gerektiğini söyledi.
  Yrd. Doç. Dr. Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailenin kişilik gelişimindeki önemine dikkati çekerek, tatillerde ailelerin başarı sorgulaması yapmak yerine çocuklarıyla ilgilenmesi gerektiğini söyledi.
  Başarısızlıkların telafi edileceğini ancak kişilik gelişimindeki olumsuz bir etkinin geriye dönüp düzeltilmesinin zor olduğunu ifade eden Doğan, şunları kaydetti:
  ''Zayıf not olan karneler için anne-babalar çocuklar üzerinde psikolojik baskı yapmamalı, aksine daha fazla ilgi göstermeli. Çocuğun yetişmesinde ailenin etkisi saymakla bitmez. Özellikle çocuk eğitiminde ailenin önemi ve sorumlulukları son derece önemlidir. Gerek çocukluğun ilk yılları olan okul öncesi dönemde, gerekse okul yıllarında ailenin vermiş olduğu eğitim veya takındığı tavır çocuğun kişilik gelişimini önemli oranda etkilemektedir.
  İlgisiz büyüyen çocukta oluşan olumsuz kişilik yapısı daha sonraki dönemlerde telafisi zor sonuçları doğurmaktadır. Yaşamın ilk yıllarını olumsuz ve ilgisiz koşullar içinde geçirmiş olan bireylerin bu olumsuzlukları yetişkin olduklarında da devam ettirdikleri gözlenmiştir. Birey yetişkin olsa da çocuklukta yaşamış olduğu ailenin ve almış olduğu aile eğitiminin etkilerini taşımaktadır.''
  -TATİLDE ÇOCUKLARINIZA DAHA FAZLA ZAMAN AYIRIN-
  Anne-babaların çocuklarla tatillerde daha fazla vakit geçirmesi gerektiğinin bildiren Doğan, şöyle devam etti:
  ''Bazı anne-babalar çocuklarıyla gerektiği gibi ilgilenmezler. Çocuğa karşı davranışlarında onu birey olarak görmeme eğilimi yüksektir. Aralarında geçimsizlik bulunan anne-babalar çocukları için bu duruma katlandıklarını ifade ederler. Bu durumda çocuk kendisinin istenmediğini düşünür. Anne-babalar çocuklarını ayrı bir kişi ayrı bir birey olarak görmezler. Kendileri nasıl davranıyorsa çocuktan da aynı davranışları beklerler.
  Bu durum çocuğun kişilik ve ruhsal gelişimini olumsuz etkiler. Biz toplumun nasıl olmasını istiyorsak çocuklarımızı öyle yetiştirmeliyiz. Çocukla ne kadar fazla zaman geçirirsek o kadar değer verdiğimizi göstermiş oluruz. Üstelik tatil dönemlerini anne-babalar iyi değerlendirmeli, çocuğa değerli olduğunu göstermeliler. Önümüzdeki karne tatili de iyi bir fırsat, çocuğunuzun değerli olduğunu mutlaka gösterin.''
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uzmanlar aileleri uyarıyor Forum Tarih
Uzmanlardan Güzellik Reçetesi Güzellik & Bakım 27 Nisan 2010
Uzmanlardan saç bakım önerileri Cilt Hastalıkları 22 Nisan 2010
Güzellik uzmanlarından maske önerileri Güzellik & Bakım 11 Şubat 2010
Beyaz dişler için uzmanlardan öneriler Ağız ve Diş Sağlığı 31 Ocak 2010
Uzmanlardan anne sütü uyarısı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 9 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş