uzaydaki oto yollar

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Dine tarafından 17 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  uzaydaki oto yollar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gezegenler ve uyduları arasındaki çekim alanının dengelendiği noktaları izleyen uzay araçları ucuz ve hızlı ilerleyebilir.

  [​IMG]
  ntvmsnbc
  Güncelleme: 15:09 TSİ 11 Eylül. 2009 Cuma

  VIRGINIA - ABD’li astronomlar gezegen ve uydularının aralarındaki çekim alanlarının daha hızlı ve ucuz seyir sağlayacak koridorlar oluşturabileceğini belirledi. Uzay araçlarının bu koridorlarda yolculuğunu simüle eden ekip, kıvrımlı ve düşük anerjili bu patikaların haritasını çıkaracak.
  Başkayan proje çerçevesinde gezegen ve uyduları arasındaki çekim alanları tespit edilip enerji yoğunlukları ölçülmeye çalışılacak. Buna bağlı olarak bazı koridorlaraki çekim alanlarından faydalanarak uzay raçlarının daha hızlı ve az yakıt tüketerek seyretmesi sağlanabilecek.
  Bu koridorlar Lagrange noktası olarak bilinen ve iki cismin birbirine uyguladığı çekim kuvvetinin tam eşitlendiği noktaların birleşmesinden oluşuyor. Virginia Tech Üniversitesi’nden Prof. Shane Ross, bu denge noktalarında çekim enerjisinin çok düşük olduğunu, bu sayede oradan geçen biruzay aracının daha az yakıtla daha hızlı gidebileceğini söyledi.

  Ross şöyle devam etti: “Bu ‘düşük enerji alanlı tüpler’ oldukça dar başlıyor ancak ilerledikçe genişleyip çatallanabiliyor. Bu yolu takip ettiğinizde yakıt sarfiyatı 10’da birine düşebilir. Örneğin Jüpiter’in uyduları arasında bedavaya dolaşmak mümkün.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - uzaydaki yollar Forum Tarih
Uzaydaki ilk hayvan hangisidir? Uzay ve Gökyüzü 12 Nisan 2010
Uzaydaki çöpleri 'çarşaf' uydu toplayacak Uzay ve Gökyüzü 30 Mart 2010
Uzaydaki Bir Mesafeye Örnek Diğerlerini Siz Takdir Edin Uzay ve Gökyüzü 10 Nisan 2009
Uzaydaki uzunluklar uzaya has bir ölçü birimi olan ışık yılı ile ölçülür Diğer Mesleki Bilgiler 30 Kasım 2008
Uzaydaki gezegenlerin dönerken çıkardıkları sesleri dinleyin Bilim & Teknoloji 5 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş