Uzaydaki çöpleri 'çarşaf' uydu toplayacak

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Dine tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Uzaydaki çöpleri 'çarşaf' uydu toplayacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İngiltere'de bilimadamları, alçak yörüngelerdeki uyduları tehdit eden binlerce ton uzay çöpünü temizlemek için 25 metrekare genişliğindeki çarşaf uydu 'CubeSail'i üretti. Uydu, önümüzdeki yılın sonlarına doğru temizliğe başlayacak.
  [​IMG]
  Guildford'daki Surrey Üniversitesi bünyesinde yer alan The Surrey Space Centre'ın dizayn ettiği 1,5 milyon dolarlık proje, Avrupa'nın en büyük uzay şirketi EADS Astrium tarafından finanse ediliyor. Uydu, 700 kilometre yükseklikte tonlarca irili ufaklı çöpü yakalayıp yörüngeden uzağa gönderecek. Uydunun çarşaf görünümündeki yapısı, güçlü plastikten imal edildi. Bilimadamları, güneş enerjisiyle çalışacak olan sistemin, roketlere ve daha büyük uydulara da monte edilebileceğini belirtti.
  Projenin mimarlarından Doktor Vaios Lappas, CubeSail'in yapısının son derece basit ve maliyetinin ucuz olduğunu söyledi. Lappas, "Bu sistem, uzayı daha dayanılır bir iş kolu haline getirecek. Uydu sayısıyla birlikte uyduları tehdit eden çöplerin sayısı da katlanarak artıyor" dedi.
  3 kilogram ağırlığındaki CubeSail, fırlatılmadan önce 30 santimetre uzunluğundaki bir 'nano' uyduya sığdırılıyor. Uzayda asıl şeklini alan uydunun çarşaftan yapısı, dayanıklı polimer plasikten yapıldı.
  Dünyanın yörüngesinde dolaşan ve 50 yıldır birikmekte olan binlerce parça uzay çöpü, on milyonlarca dolar değerindeki iletişim ve araştırma cihazlarına zarar verebiliyor. Yörüngede 5 bin 500 tondan fazla çöp olduğu tahmin ediliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uzaydaki çöpleri 'çarşaf' Forum Tarih
Uzaydaki ilk hayvan hangisidir? Uzay ve Gökyüzü 12 Nisan 2010
uzaydaki oto yollar Uzay ve Gökyüzü 17 Eylül 2009
Uzaydaki Bir Mesafeye Örnek Diğerlerini Siz Takdir Edin Uzay ve Gökyüzü 10 Nisan 2009
Uzaydaki uzunluklar uzaya has bir ölçü birimi olan ışık yılı ile ölçülür Diğer Mesleki Bilgiler 30 Kasım 2008
Uzaydaki gezegenlerin dönerken çıkardıkları sesleri dinleyin Bilim & Teknoloji 5 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş