Uzayda Yaşam Belirtisi

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda RiVeR_Nn tarafından 28 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  Uzayda Yaşam Belirtisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzayda Yaşam Belirtisi

  Gökbilimciler[​IMG] uzak yıldızlarda hayatın oluşumu için gerekli temel maddelerden olan bileşik karbon molekülleri ve su buldu. Bilim adamları[​IMG] Submillimeter Wawe Astronomi Uydusu ve Kızılötesi Uzay Gözlemevi`nden alınan verilere dayanarak[​IMG] Amerikan Bilim Gelişimi Derneği`nin toplantısında yaptıkları açıklamada[​IMG] genç ve yaşlı yıldızların çevresindeki uzayı araştıran yörüngedeki gözlemevlerinin[​IMG] yıldızlarda organik kimyada temel rol oynayacak büyük dalgalar halinde su buharı ve karbon molekülleri izleri bulduklarını kaydetti.

  Avrupa Uzay Ajansı`ndan bilim adamı Martin F. Kessler[​IMG] bu buluşun[​IMG] başka yerlerde hayat oluşumu olasılığını güçlendirdiğini söyledi. Bunun ayrıca[​IMG] bileşik karbon kimyasının yalnızca Dünya`ya özel olmadığını belirten Kessler[​IMG] "Benzer kimyayı[​IMG] şimdi evrenin başka yerinde de görüyoruz" dedi.

  Cornell Üniversitesi`nden gökbilimci Martin Harwit de buluşun[​IMG] Dünya'nın ötesinde yaşamın varolduğunu kanıtlamadığını ifade etti. Harwit[​IMG] ancak bunun[​IMG] hayatın oluşumuna ve Güneş Sistemi`ne yönelik şartların birçok yerde varolduğunu kanıtladığını söyledi.
   

Bu Sayfayı Paylaş