Uzayda Karanlık Madde Göründü

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 2 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Uzayda Karanlık Madde Göründü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzayda karanlık madde göründü
  [​IMG]
  varlığının ne olduğu tam kesin olarak bilinmeyen karanlık madde denilen varlık galeksiler çarpışınca resimleri görüntülendi...


  Uzay teleskoplarıyla iki galaksinin devasa çapışmasının tespiti, bilim adamlarının gizemli karanlık maddeyi sıradan maddeden açıkça ayırdetmelerini sağladı. ABD'nin California Üniversitesi'nden astronomların uzay teleskopları Hubble ve Chandra ile yaptığı gözlemlere göre, bir renklendirme tekniği sayesinde elde edilen optik görüntüler, mavi renkli karanlık maddenin, hiç durmadan, pembe renkli, özellikle sıcak gazlardan oluşan sıradan madde kümelerinin içinden geçerken gösteriyor. (Not: Resimde yer alan mavi kısımlar karanlık maddeyi, diğerleri ise narmal resimlerde gördüğümüz cisimleri göstermektedir)
  Bu gözlemin önemli olduğunu belirten Amerikalı gökbilimciler, bulguların iki galaksi arasındaki dev çarpışmanın sonucu olan Bullet galaktik kümesinin 2006'da yapılan gözleminin sonuçlarını doğrular nitelikte olduğunu belirttiler.
  Astrofizikçi Marusa Bradac, kendileri için son gözlemin, karanlık maddenin gizemli özelliklerini anlamada anahtar niteliğindeki olduğunu belirterek, "Karanlık madde, evrende sıradan maddeden 5 kez daha fazla" dedi.
  Astrofizikçiler, evrenin yüzde 72'sinin, yerçekimi gücüne karşın evrenin genişlemesini açıklayan boşluk enerjisi olduğunu düşünüyorlar.
  Barusa Bradac, "Bu araştırma, bildiğimizden çok farklı ve bizi oluşturan bir madde ile karşı karşıya olduğumuzu doğruluyor" dedi.
  Astronomların 2006'da, Dünya'dan 5,7 milyar ışık yılı uzaktaki Bullet galaktik kümesinde (resmi adı MACSJ0025.4-1222) yaptıkları gözlem, karanlık madde ile sıradan madde arasındaki açık ayrılığı ortaya koyuyor.
  Astrofizikçiler, Güneş'ten trilyonlarca büyük kütleye sahip iki galaksi kümesinin çarpışmasının saatte on milyonlarca km hızla meydana geldiğini belirtiyorlar.
  Çalışmalarını Astrophysical Journal'da yayımlayan araştırmacılar, bu devasa çarpışmadan sonra her bir galaktik kümenin gazlarının hızının yavaşladığını, ancak karanlık maddenin hızının düşmediğinin altını çiziyorlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uzayda Karanlık Madde Forum Tarih
Astronotlar uzayda neden koruyucu giysi giyer kısaca Uzay ve Gökyüzü 13 Ekim 2014
Astronotlar Neden Uzayda Koruyucu Kıyafetler Giyoyorlar Uzay ve Gökyüzü 25 Aralık 2013
Uzayda Nasıl Hareket Edilir Kısa Bilgi Uzay ve Gökyüzü 5 Aralık 2013
Astronotlar Uzayda Nasıl Konuşuyorlar Uzay ve Gökyüzü 12 Nisan 2012
Uzay Nedir - Uzayda Sıcaklık Ne Kadardır? Uzay ve Gökyüzü 27 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş