Uzayda 35 milyon parça ve 300 bin ton çöp oluştu

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Siraç tarafından 12 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Uzayda 35 milyon parça ve 300 bin ton çöp oluştu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzayda 35 milyon parça ve 300 bin ton çöp oluştu

  [​IMG]

  Uzayda bir Amerikan ve Rus ticari uydusunun çarpışması yine dünya çevresindeki çöp sorununu göndeme getirdi. Zaten bunca parçanın şimdiye kadar çarpışmaması mucize sayılıyor.

  Avpura Uzay Ajansı'nın verilerine göre dünya çevresinde şu anda 12 bin adet uydu faaliyet gösteriyor. Bilim adamları atmosferin bir çöplük alanına döndüğünü ve yakın gelecekte uzaydan üzerimize çöp yağacağı yönünde uyarı yapıyor.

  Uzayda 35 milyon parça ve 300 bin ton çöp oluştu

  Hepsi kullanılmayan uydular, metal parçaları... Dünya’nın banliyösü tam bir çöplüğe dönüşmüş durumda. Türkiye de, uzaydaki iki haberleşme bir tane de gözetleme uydusu ile dünyamız çevresinde dolanıp duran atıkların çoğalmasına ileride ‘katkıda bulunmuş’ olacak...

  Uzayı dolduran bu atık maddelerin uçuşlar için tehlike oluşturmasının yanı sıra kafamıza düşme olasılığını da göz ardı etmemek gerekiyor... 10 cm’lik 9000 nesne sürekli gözetleniyor. Bunların yüzde 94’ü çöp; ve sadece 540’ı (yüzde 6) çalışan uydu.

  Bu atıklar yeryüzüne düşerek tehlikeli yarattıkları gibi, yörüngede dolaşan işler durumdaki haberleşme uyduları ve uzay yolculukları için de büyük tehlike taşıyor. Çöpler saatte 10.000 Ğ 28.000 km. arası hızla dolaşıyor ve en ufak bir boya parçası felaket getirebilir.


  hurriyet.com.tr
   

Bu Sayfayı Paylaş