Uzayda ısı yalıtımının geleceği belirleniyor

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Uzayda ısı yalıtımının geleceği belirleniyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]  NASA, Orion adını verdiği yeni uzay aracında kullanılmak için ısı kalkanı olarak kullanılacak materyali seçtiğini açıkladı.

  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Orion isimli uzay aracının ısı yalıtımı için kullanılacak malzemeyi seçtiğini açıkladı.
  NASA yaptığı açıklamada, genişletilmiş bir araştırma sürecinden sonra Avcoat ablator sisteminde karar kılındığını belirtti.
  Orion, NASA'nın yeni nesil uzay mekiği sistemi olacak Constellation Program'ın bir parçası. Astronotları 2015 yılından itibaren Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ), 2020 yılından itibaren de Ay'a getirip götürmede kullanılacak araç, yolculuğu sırasında karşılaşabileceği sıradışı koşullara karşı olabilecek en iyi şekilde tasarlanıyor.
  [​IMG]

  NASA, resmi sitesinde yaptığı açıklamada Orion'un Ay'dan dönerken 2760 derece santigratlık sıcaklığa maruz kalacağını, bu sıcaklığın UUİ'den dönüş sırasında gözlenen sıcaklıktan tam beş kat fazla olduğu belirtildi.
  Binlerce testin ardından gelinen en son teknolojik noktada Orion'un beş metre genişliğindeki ısı kalkanında kullanılabilecek tüm materyallerle denemeler yapıldığını belirten araştırma yöneticisi James Reuther, Avcoat ablatorun şimdiye kadar yapılan tüm canlandırmalarda güvenirliğini tescillediğini söyledi.
   

Bu Sayfayı Paylaş