uzaya giden insanlar

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 18 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. uzaya giden insanlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  uzaya giden insanların kıyafetleri nasıl oluyor
   

 2. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tepkili uçak pilotları ve özellikle astronotlarla kozmonotlar vücutlarını sımsıkı saran özel bir elbise giyerler. Bu elbise vücutlarındaki kanı tabii haliyle tutmaya yarar,bayılmalarının,ölmelerinin önüne geçer.  [​IMG]


  Uzay aracının gittikçe artan bir hızla boşluğa doğru yol alması sırasında kozmonotlarla astronotları büyük tehlikeler bekler. Bu tehlikelerden bir tanesi de hız artışı sırasında astronotlarda ağırlıklarının artmasıdır. Bu sırada astronotun damarlarındaki kanın ağırlığı erimiş bir demirin ağırlığına eşit olur,kan vücudun bazı yerlerinden çekilerek başka yerlerde toplanır. Beynin kansız kalması da ölüme yol açar. İşte astronotun vücudunu bir korse gibi sıkan bu özel elbise kanı vücutta tabii haliyle tutmaya yarar.

  Uzaya çıkan bir astronotun giydiği özel elbise, onu uzaya ulaştıran roket ve kapsül kadar önemlidir. Bu özel elbise olmadan astronotlar uzay boşluğunda, Ay üzerinde veya herhangi bir gezegende yürüyemezler. bir araçtan ötekine geçemezler. Çünkü uzayda atmosfer olmadığı için astronotlar nefes alamazlar. Nefes almalarnı sağlayan bir oksijen tüpü taşısalar bile, bu sefer de atmosfer basıncı olmadığı için kanları fışkırır ve yaşayamazlar. Ayrıca, buz gibi soğuk,fırın gibi sıcak bir ortamda, özel koruyucu olan uzay elbisesini giymek zorundadırlar.

  Demek ki, uzay elbiseleri astronotları havasızlıktan, basınçsızlıktan, şiddetli soğuk ve sıcaktanHava tüplü olduğu için nefes almalarını sağlamakta, sun'i basınçla vücutlarını dengede tutmaktadır. Uzay elbiseleri önce biraz sert idi ve taşınması güçtü. Fakat zamanla daha esnek ve taşınması daha kolay elbiseler yapıldı. Uzay kabininde astronotun özel uzay elbisesine ihtiyacı yoktur. Çünkü sımsıkı kapalı kabinin içi ya saf oksijenle ya da atmosferdeki tabii hava ile doldurulmuştur. Burada bir havacı tulumu giymeleri yeter. Tabii, kabin ağırlıksız bir mekan olduğu için oturdukları yere kemerle bağlanırlar. Bu tulumlar da elektronik aletlerle donatılmıştır. Astronotun kalp atışları ve vücudunun ısısı bu aletlerle her an tespit edilir ve yerdeki kontrol merkezinde bulunan hekimler uzaydaki astronotun sağlık durumunu muayane edebilirler. Fırlatılış sırasında astronotlar kapsül tulumu ile birlikte özel uzay elbiselerini de giyerler. Bir kaza olursa, bu elbiseler onları daha iyi koruyacaktır. Fakat, kalkış başarlı olmuşsa, bir saat kadar sonra uzay elbiselerini çıkarabilirler.


  15 Katlı elbise

  Uzayda veya Ay'da yürüyecek astronotun elbisesi her şeyden önce müthiş sıcağa karşı dayanıklı olmalıdır. Bunun için astronot iki elbise giyer. Birinci elbisenin içinde (Buna uzay çamaşırı da diyebiliriz) soğuk su akımı sağlayan ince tüpler vardır. Vücut etrafına dolanan bu tüplerin içindeki serin su, astronotları sıcaktan korur. Tüpteki suyun ısısı sırt çantasındaki bir cihaz tarafından sabit tutulur. Uzay çamaşırının üzerine giyilen özel elbise kat kattır. İç kısmı futbol topu gibi hava ile şişirilmiştir ki bu basıncın normalde kalmasını sağlar. Bunun üzerinde tam 15 kat daha vardır. Plastik ve alüminyum tabakalardan yapılan bu katlar tehlikeli radyasyonlara ve küçük göktaşlarına karşı astronotları korur. En dışta bir çelik çember bulunur. Elbisenin ikinci önemli bölümü olan başlık, başın rahat hareket edebileceği büyükçe bir kafes gibidir. Başlığın ön kısmı kırılmaz camdan yapılmıştır ve onun da yukarısında bir kask daha vardır. Uzay elbisesinin üçüncü bölümü ayakkabılardır. Elbise gibi kat kat olan sağlam, kalın ve ısı geçirmez özellikteki bu ayakkabı daha çok çarığa benzer. Astronotun sırt çantasında, oksijen ve serinletme suyunun dolaşımını sağlayan cihazdan başka bir de telsiz cihazı vardır. Astronotun Dünya ve uzay kabini ile devamlı bağlantısını bu cihaz sağlar. Bu cihaz onun yalnız konuşmasını değil,sağlık durumunu da otomatik olarak yerdeki kontrol merkezine bildirir.

  Kaynak:1. Sune Engel Brektson:Etoiles,Planetes et Galaxies 2. Charles-Noel Martin:Le Cosmos et La Vie 3. Adnan Sayılı:The Observatory in İslam 4. Wim Dannau:Les Hommes Sans Pesanteur 5. Raymond Cartier:L'Homme et le Cosmos 6. H. Couper et N. Henbest:L'Exploration de l'Espace 7. Felix Sutton:La Lune 8. Philippe deLa Cotardiere:Guide Explo de l'Astronomie 9. Kenneth W. Gatland:L'Espace 10. James Muirden:Notre Univers 11. Michael Collins:En Route Pour La Lune 12. Rüdiger Proskeer Mond 13. Michael Maegraith:Mond Landung 14. N.A.S.A.(National Aeronautics and Space Administration)'nın yayınları,film ve posterleri 15. National Geographic koleksiyonları
   

 3. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Uzay kıyafetleri neden ağırdır ve insanı robota benzetecek şekilde kalıncadır? Hiç düşündünüz mü nedenini?

  Bunun pek çok sebebi var.

  Birincisi, uzayda insan üzerine basınç uygulanmaması denebilir. Dünyada hava basıncı var ki bu basınç tonlarca kütlenin yaptığı bir basınçtır. Uzayda bu basınç olmadığından, uzay boşluğunda soğuktan ve havasızlıktan ölünmese bile, basıncın kalmasından dolayı insanın damarları bolan gibi şişip patlar.

  İkinci bir sebepte radyasyona karşı koruma için giysinin radyasyon geçirmeyen malzemelerden yapılmış olmasıdır. Bunun için ağır metaller seçilir. En yaygın olanı da kurşundur.

  Bir başka sebep olarakta astronotun donarak ölmemesi için uygun ortamın kıyafet içine yerleştirilmesi denebilir. Uzay boşluğunun sıcaklığı mutlak sıcaklıktır; yani 0 kelvin derecedir; anlayacağınız eksi 273 cantigrand derece (Türkiye'de kullandığımız sıcaklık birimi cantigranddır) olduğundan, kıyafetin buna dayanıklı olması gerekir. Bu da daracık elbisede zordur.

  Ben bu kadar sayabildim; ama şimdi böyle kıyafet vucüda yapışıyor olsa terleme yapar ve rahatsız ederdi değil mi? Nefes alıp vermek de dar bir kıfayette zor olurdu sanırım. Denizdeki gibi dışarı bırakmıyoruz ki havayı. Atmosferimiz kıyafetimizin içinde duruyor. Bir neden de bu olsa gerek.

   

 4. bu sorunun cevabı doğrumu baka bilir misiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - uzaya giden insanlar Forum Tarih
Uzaya giden ilk insan kısa bilgi Uzay ve Gökyüzü 27 Haziran 2013
Uzaya Giden İlk İnsan Kimdir - Uzaya Cıkan İlk Cıkan İnsan Uzay ve Gökyüzü 16 Şubat 2011
Uzaya İlk Uyduyu Kimler Yerleştirdi? Uzay ve Gökyüzü 30 Aralık 2011
Nasa İnternet Kulanıcılarına İsim ve Fotograflarını Uzaya Gönderme Şansı sunuyor Uzay ve Gökyüzü 9 Haziran 2010
Uzaya kadın eli Uzay ve Gökyüzü 5 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş