Uzay - Uzay Hakkında Bilgiler

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Mavi_inci tarafından 18 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Uzay - Uzay Hakkında Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzay - Uzay Hakkında Bilgiler

  uzay hakkında bilgiler

  NASA 1979 yılında zeki yaşamı araştırmak amacıyla SETi projesini başlattı. Uz Aya Radyo sinyalleri göndermek ve sayısız Gezegenlerden gelme ihtimalini düşündüğümüz sinyalleri alarak çözme yoluna gitme, dünya Dışı uygarlıkları tanıma yolunda atılmış olumlu bir adımdır

  “Dünya Dışı Varlıklardan”dan gelmesi olası radyo dalgalarını dinlemek amacıyla kullanılan Dünyanın belli başlı radyo teleskopları şunlardır:

  The Arecibo ionospheric Observatory, Porto Riko.
  National Radio Astronomy observatory, Green Bank- West Virginia.
  Eski Sovyetler Birliği’ndeki sekiz tabaklı radyo teleskop.
  Kafkaslardaki büyük radyo teleskop.
  ABD’de SETi Projesi’nde 1979 yılından itibaren kullanılm aya başlanan çok duyarlı radyo teleskoplar. Bunlardan en büyüğü Arizona’daki radyo teleskoptur.
  1995 yılında Avustralya’nın doğusundaki Parkes Kenti’nde, günümüzün en modern uzay haberleşme merkezi oluşturularak “Phoenix Projesi” adı altında çalışmalara başlandı

  1977 ile 1990 yılları arasında gök bilimciler çok değişik takım yıldızlardan bazı sinyaller aldılar. Bu sinyaller açıklanamadı ve aralarından hiçbiri de yenilenmedi. Şimdi tarihlerine göre sinyalleri incelemeye çalışalım:

  15 Ağustos 1977. Yay Takım yıldızı
  Ohio Eyaleti radyo teleskopunda görevli bir araştırmacı “wow” sesi olarak tanımladığı bir sinyal aldı. Bu sinyal bir daha asla duyulmadı.

  10 ekim 1989.Yay Takım yıldızı
  Harvard META (Megachannel Extra Terrestrial Assay) radyo teleskopundan alınan 40 sinyalden biri kaydedildi.

  14 Ağustos 1989.Başak takım yıldızı
  META tarafından bir başka sinyal daha kaydedildi. Dünya Dışı Zekanın yayında olduğunu düşündüren türde bir sinyaldi.

  16 Ağustos 1989.Balık Takımyıldızı
  Bu kez de META tarafından kaydedilen sinyal belirli aralıklarla tekrarlanıyordu. Kontrol edilme aşamasında kesildi.

  15 Kasım 1989.Kasiope Takımyıldızı
  Bu META sinyali bir Yıldızdan çok Dünya Dışı varlık tarafından veriliyormuş izlenimini yarattı.

  9 mayıs 1990.Yılan Taşıyan Takımyıldızı
  Avustralya’da bulunan Parkes radyo teleskopu tarafından kaydedildi. Büyük bir olasılıkla Dünya Dışı zeka tarafından gönderildiği öne sürüldü.

  Yukarıda sıralanan bu radyo sinyallerinin ya da hala açıklığa kavuşturulamayan mesajların alınmış olması insanı gerçekten heyecanlandırıyor: Dünya Dışı varlıkların bizlere ulaşabilmek için y Ayın yaptıkları fikri, araştırmacılar için son derece gerçekçi bir kanıt gibi görünüyor. Yine de hatırlanması gereken nokta bu mesajların çözülememiş olarak kalmalarıdır. Prof. Sagan’ın dediği gibi mesajlar Dünya Dışı zeka için çok basit olabilir. Fakat biz Dünyalılar bu sinyallerin anlamını çözebilmek için belki de yıllar boyunca araştırma yapmak zorunda kalacağız. Dünya Dışı varlıklar için çok kolay olan bu sinyaller bizim için karmaşık ve gizemli olmaktan öteye gitmiyor.

  Her durumda, radyo- astronominin uz ayı tanıma konusunda dünyaya büyük yardımları olduğunu inkar edemeyiz. dünyada bulunan en büyük radyo- radar gözlemevi Puerto Rico adasındadır. Cornell Üniversitesi uzmanları tarafından yönetilen Arecibo Gözlem çanağının çapı 305 metredir. Radyo-radar gözlem çanağının yansıtıcı yüzeyi, çanak biçimli bir vadiye daha önce yerleştirilmiş bir kürenin bölümünü oluşturur. Uzayın derinliklerinden radyo dalgaları algılar. Aldığı bu radyo dalgalarını çanağın tepesindeki antene aktarır. anten Elektronik bağlantılarla kontrol odasıyla temas halindedir. Alınan sinyal kontrol odasında çözümlenir. Bunun tersine, teleskop bir radar vericisi olarak kullanılırsa, sinyalle beslenen anten çanağa sinyali geçirir, o da uzaya yansıtır. Arecibo gözlemevi uzaydaki uygarlıklardan sinyal elde etmek için kullanıldığı gibi, bir defasında da dünyadan bir mesajı M13 adı verilen Yıldızlar kümesine göndermek için kullanıldı. Böylece yıldızlar arası diyalog kurma isteğimizi D.D varlıklara da anlatmaya çalışmış olduk.

  Radyo dalgaları ışık hızıyla giderler. Bu da yıldızlar arası bir yolculuğa çıkan en hızlı uzay aracından 10.000 kez daha büyük bir sürat demektir. Radyo-teleskoplar, dar Frekans dalgaları üzerinden öylesine yoğun sinyaller yayarlar ki , çok geniş yıldızlar arası mesafelerde bile alınabilirler.

  Arecibo gözlemevi, samanyolu galaksisinin orta yerinde 15.000 ışık yılı uzaklıktaki bir gezegende kurulmuş benzer bir gözlemeviyle iletişim kurabilir. Yeter ki, radyo-teleskopumuzu hangi noktaya yönelteceğimiz bilinsin. ileri uygarlıklar haberleşme alanında radyodan daha öte yöntemler geliştirmiş olabilirler. Ne var ki radyo güçlü bir kaynaktır, ucuzdur, hızlı ve basittir. Bizim gibi geri kalmış bir teknolojiye sahip bir uygarlığın, göklerden mesaj alabilmek için radyo teknolojisine başvurmak zorunda kaldığını anlayabilirler.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uzay Uzay Hakkında Forum Tarih
Uzay Araştırmaları Hakkında Bilgiler Uzay ve Gökyüzü 20 Ekim 2012
Uzay Mühendisinlerinin Eğitimi Hakkında Bilgi Mühendislik 2 Ekim 2011
Uzay Araştırmaları Hakkında Bilgi Uzay ve Gökyüzü 26 Eylül 2011
Uzay Gemisi Nedir, Uzay Gemisi Hakkında Bilgi Uzay ve Gökyüzü 19 Eylül 2011
Uzay Teknolojisi ve Gen Teknolojisi Hakkında Bilgi Uzay ve Gökyüzü 30 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş